Zahraničí

Hořelo na nás oblečení. Sirotci z Ukrajiny popsali zničení vesnice u Kyjeva

Dvě sestry z vesnice nedaleko Kyjeva, které během jednoho dne přišly o matku i domov, se léčí v nižynské nemocnici s těžkými popáleninami. Jejich dům srovnali ruští vojáci se zemí a dívky byly jediné z jeho pěti obyvatel, které přežily. O svůj příběh se podělily s naší partnerskou televizí na Ukrajině 1+1.

I po třech měsících bolestivé léčby stále musejí lékaři dívkám rány umrtvit, než jim vymění obvazy. Popáleniny mají na třetině těla a podle lékařů budou mít štěstí, pokud se jim podaří znovu plně ovládat ruce a nohy.

Osmnáctiletá Lily a o čtyři roky mladší Nina pocházejí z vesnice Velyka Doroha nedaleko Kyjeva. Rusové k nim vtrhli před třemi měsíci. Obsadili i dům, kde žila pětičlenná rodina. Tu tvořila maminka a čtyři děti. Vzdorovat nemělo smysl, a všichni se tak přestěhovali k přátelům na okraji obce. Jenže ani tam nebyli v bezpečí. I jejich dům srovnaly tanky se zemí. Stačily k tomu jen dvě střely.

Související obsah

​"Byla jsem v domě, podívala se do stropu a spatřila jsem tam oblohu. Nic jiného jsem neviděla, protože všude hořelo," vzpomínala na hrůzný zážitek Nina.

Všichni utíkali, kudy se dalo. Okny i dírami ve zdech. Nebylo ale kam uprchnout. Mosty a cesty do vesnice vojáci zničili. Oblečení, které na sobě lidé měli, shořelo. Jak popsaly dívky, jejich maminka měla župan připálený ke kůži. Zemřela při čekání na záchranu.

"Všechno oblečení na nás začalo hořet. Přešli jsme pod mostem a odtamtud už nás odvezla nižynská sanitka," popsala Lily.

Sestry ve válce přišly i o strýce a tetu. Do péče si je vezme babička. Lily a Nina mají ještě další dva sourozence, kteří byli v době ruského útoku na vysokoškolské koleji v jiném městě. Ti jsou teď u známých v České republice. Zraněné sestry se chtějí vrátit do své rodné obce, jakmile jim to zdraví dovolí.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz