Zahraničí

Rusové dobývají Severodoněck. Ukrajinci mají chemičku Azot stále pod kontrolou

Rusko dále posiluje síly na východě Ukrajiny. Pod intenzivní palbou jsou stále města Severodoněck a Lysyčansk. Podle ukrajinského prezidenta by ruské jednotky mohly znovu obnovit útok na Charkov, ze kterého se stáhly v polovině května. V ruských věznicích je údajně zadržováno více než 1500 ukrajinských civilistů.

Město Avdijivka v Doněcké oblasti je zničené. Budova jedné ze škol se po zásahu ruských jednotek ocitá v plamenech. Od propuknutí invaze se jedná už o třetí školní budovu, kterou Rusové zničili.

Tvrdé boje ruské síly dále svádějí o klíčové město Severodoněck. Ukrajinští obránci města mají pod svou kontrolou už jen tamní chemičku Azot, podle ukrajinského velení se ale vojáci nevzdávají. V komplexu se ukrývá i přes 568 civilistů, včetně 38 dětí.

Související obsah

Dětem, které před válkou prchají z Ukrajiny, se rozhodl pomoci šéfredaktor ruského opozičního listu Novaja gazeta a držitel Nobelovy ceny míru Dmitrij Muratov. Ocenění, které obdržel minulý rok v říjnu za boj za svobodu slova, nabídl v aukci. Vydražilo se za rekordní dvě a půl miliardy korun. Výtěžek půjde právě na dětské uprchlíky. "Doufal jsem, že se vzedme obrovská vlna solidarity, ale nečekal jsem, že to bude až tak velké," prohlásil Muratov.

Ukrajince přijel podpořit do Kyjeva i hollywoodský herec Ben Stiller. Jako speciální vyslanec Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky se setkal s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

"Je to pro mě velká čest. Jste můj hrdina. Kvůli tomu jste opustil skvělou hereckou kariéru. To, co jste udělal...ten způsob, jakým jste sjednotil zemi, je opravdu inspirativní," vyjádřil Stiller Zelenskému svou poklonu. Herec vyrazil i do Irpině, kde se během ruské invaze odehrály masakry civilistů. Krátce předtím navštívil rovněž válečné uprchlíky na Ukrajině a v Polsku.

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz