Zahraničí

Cesta do Chorvatska je plná nástrah. Pozor na drahý benzín i zbytečné nehody

Astronomické léto sice teprve začalo, ale mnoho lidí se na svou letní dovolenou už i tak vydalo, nebo ji alespoň plánuje. Nejoblíbenějším místem pro odpočinek u moře je i letos pro Čechy Chorvatsko. Při cestě do tepla na vás však čeká řada novinek.

Existuje řada možností, jak se do Chorvatska autem dostat. Nejběžnější trasa vede přes hraniční přechod Mikulov, Rakousko a Slovinsko. Dovolenkáři z východu republiky budou nejspíš volit cestu přes Slovensko a Maďarsko. Třetí trasu přes Dolní Dvořiště a Štýrský Hradec v Rakousku volí nejčastěji Západočeši.

Cesta do chorvatského Splitu se nejvíc prodraží přes Slovinsko. V Chorvatsku se na dálnici platí od počtu ujetých kilometrů. "Na malých mýtnicích už v není současnosti obsluha. Máte pouze dvě možnosti, jak zaplatit za mýtné, a to buď ENC krabičkou nebo platební kartou," vysvětlil mluvčí Ústředního automotoklubu České republiky Igor Sirota.

Související obsah

​Vyjeli jsme zhruba deset kilometrů za naše hranice na Slovensko. Pohonné hmoty tady natankujete levněji než v Česku. Za litr benzínu zaplatíte 47,90 koruny, zatímco litr nafty vás vyjde na 47,40 koruny.

Na maďarských čerpacích stanicích platí dvojí ceny benzínu. Jedny pro tamní obyvatele, to jsou ty levnější, a druhé, které jsou dražší a určené pro cizince. Jakmile kamera odhalí zahraniční poznávací značku, cena se zvedne o 40 %.

"V momentě, kdy sejmete čerpací pistoli ze stojanu, vám na displeji naskočí místo 488 forintů číslovky 720 až 729. Jsme o nějakých 40 % nahoře. To znamená, že jsme reálně na 52 až 53 korunách za litr," popsal praktiky čerpacích stanic Sirota.

Srovnání dálničních poplatků při cestě do Chorvatska Zdroj: TV Nova

​​V Chorvatsku se rozhodli zastropovat ceny pohonných hmot na dva týdny, jenže to neplatí na dálnicích. A tak tam ceny rostou o to víc.

Všechny čerpací stanice na dálnicích mají od úterka vyšší cenu. Zvýšila se zhruba o 5 až 6 korun. Rozhodně byste také při dlouhé cestě neměli zapomínat na přestávky. "Lidé by měli jezdit tak, aby dělali přestávky, a to zejména v závěru jízdy. I třeba krátkým spánkem. Je to lepší, než aby cesta skončila tragicky," upozornil expert na dopravní bezpečnost Zdeněk Patík.

Na hlavní cesty do Chorvatska se můžete podívat zde:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz