Zahraničí

V Británii začaly železniční stávky. Odboráři požadují výrazné navýšení mzdy

Velká Británie má za sebou první den železniční stávky, která je největší za posledních 30 let. Kromě železnice omezilo provoz také londýnské metro. Protesty, které se dotkly milionů lidí, budou pokračovat i ve čtvrtek a sobotu.

Liduprázdné peróny a odstavené soupravy vlaků i metra. Situace, která je na začátku letní sezony nevídaná, teď nastala ve všech koutech Spojeného království.

"Protože nic nejezdilo, musela jsem poprosit svého partnera, aby mě odvezl do práce. Bydlíme v Cardiffu a do práce musím do Bridgendu. Takže mě tam musí odvézt a pak mě v půl osmé ráno zase vyzvednout. Takže ano, opravdu jsem stávku pocítila," uvedla zdravotní setra Ronnie Santiago.

Související obsah

Odboráři mají jasné požadavky. Chtějí navýšení mezd až o sedm procent. Jen tak se podle nich dá vypořádat s rostoucí inflací, která v Británii šplhá k deseti procentům. Vláda naopak chce, aby dráhy své rozpočty seškrtaly.

"O těch stávkách, které narušují život v naší zemi, způsobují nepříjemnosti v celé zemi, ztěžují lidem cestu do práce, studentům komplikují skládání zkoušek a znemožňují různé schůzky, chci říct, že jsou špatné, opravdu špatné a zbytečné," prohlásil britský premiér Boris Johnson.

Související obsah

Ve Velké Británii aktuálně panují nezvykle teplé dny a vše nasvědčuje tomu, že horké bude celé léto, a to nejen teplotně. Kvůli zvyšujícím se cenám už o stávkách uvažují třeba i učitelé, lékaři nebo popeláři.

"Chápu požadavky stávkujících, ale jsme na stejné lodi. Nám, pracovníkům ve zdravotnictví, se také potenciálně plat zatím nezvýší. Ale tohle se dotýká lidí, kteří za to nemohou a kteří se potřebují dostat do práce, za pacienty a na zkoušky," řekl jeden nejmenovaný pracovník ve zdravotnictví.

Problémy musí řešit také britské aerolinky. Kvůli pandemii propustily tisíce pracovníků a letiště se teď nezvládají vyrovnat s rostoucím zájmem lidí o cestování. Kabinet Borise Johnsona tak má před sebou zřejmě další zatěžkávací zkoušku.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz