Naše Česko

Pondělní bouřky zaměstnaly také veterináře. Zraněno je velké množství ptáků

Pondělní bouřka, která zasáhla převážně východní Čechy, nezaměstnala jen hasiče, ale i zvířecí záchranáře. Ti z Chrudimska se teď starají o více než 30 mláďat, která přišla o domov hlavně kvůli spadlým stromům.

Poštolky, kalousi, sojky, kavky. To jsou noví pacienti záchranné stanice v Boru u Skutče na Chrudimsku. Během pouhých tří hodin volalo 60 lidí, kteří zraněná zvířata našli a nevěděli, co si s nimi mají počít.

Čapí hnízdo třeba spadlo z komínu v Podlažicích. Jedno mládě nepřežilo, druhé (zhruba desetidenní) je na hranici života a smrti a v současné době se zotavuje v inkubátoru.

Související obsah

V pondělí volal pár ze Slatiňan, který po pádu stromu našel mláďata havranů. Dvojice se sama nabídla, že opeřence přiveze, a když viděla, že záchranáři nestíhají, nabídla se, že pro další zvířata ještě na svoje náklady vyrazí. Muž a žena vzali auto a projeli Rosice, Řestoky, Chrast i Kočí, odkud lidé nahlašovali zraněná zvířata. Pár zvířata vždy naložil a dovezl do záchranné stanice.

Ve středu dopoledne záchranáři vezli na operaci luňáka červeného, který utrpěl vnitřní zranění poté, co na něj spadla borovice. Ve středu večer ho znovu čeká operační sál. Jde o ohrožený druh, u nás začal hnízdit po stoleté pauze v roce 1976. A v Česku létá jen asi 100 párů.

Během pondělního večera se do rukou veterinářů dostalo 21 ptáků, druhý den dalších 13. Lidé bohužel našli i nespočet uhynulých zvířat.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz