Krimi

Policie má proti Hlubučkovi jen nepřímé důkazy. Odposlechy mluví jasně

Nejviditelnějším a podle policie zároveň jedním z nejdůležitějších členů skupiny, která měla manipulovat zakázky kolem pražského dopravního podniku, je někdejší vlivný politik Petr Hlubuček. Ale podle zdroje obeznámeného se spisem proti němu mají detektivové především nepřímé důkazy. Někdejší náměstek pražského primátora se už před policejní razií začal zbavovat majetku.

Je to přesně týden, kdy vypukla největší korupční kauza poslední doby a Petr Hlubuček zažil pád střemhlav z politického piedestalu. Vypadá to ale, že je na tom stále lépe než jiné postavy ze spisu Dozimetr. "V případě Petra Hlubučka nejsou ve spisu žádné přímé důkazy. Podle odposlechů si neřekl o úplatek, ani žádný nepřijal," uvedl zdroj obeznámený se spisem.

Policie ale může mít v záloze ještě další trumfy. Hlubučkovo jméno, nebo spíš přezdívka odvozená od záliby v chovu drůbeže, v odposleších často rezonuje. Tohle měl třeba při rozdělování peněz z úplatků říkat údajný šéf zločinecké skupiny Michal Redl: "Toto jsme dali Slepici, toto jsme nechali tady a to se pak rozčíslo, že?“

Související obsah

Letos v květnu měl zase Redl o obálce s penězi říkat: "Prosím tě, to je Slepičák, jo?" Už v únoru se objevily první články o tom, že náměstka primátora vyšetřuje policie. "Sledovali jsme, co se bude dít. V určitých kruzích to vyvolalo jistou paniku," řekla investigativní novinářka Sabina Slonková.

Hlubuček se začal zbavovat majetku. Podle webu Seznamzprávy daroval svému partnerovi Jiřímu Karvánkovi byt v Masné ulici či nebytový prostor v Holešovicích.

Na Petra Hlubučka je stále napsaná vila v pražských Lysolajích, kde ho minulý týden zadržela policie. Právě v den razie ale dostal podle iRozhlasu katastrální úřad smlouvu o převodu i této nemovitosti. Podle bývalého kriminalisty je to běžná praxe lidí očekávajících průšvih. "Dělají to všichni významní bohatí zločinci. Prostě si takhle zachraňují peníze, které budou investovat do advokátů," vysvětlil bývalý detektiv protikorupční policie Karel Tichý.

Policie by mohla dokončení převodu zmařit, kdyby byla druhá osoba také ve střetu se zákonem. Hlubučkův partner ale v kauze nefiguruje. V kauze Dozimetr je obviněno 12 lidí, pátý ve středu skončil ve vazbě. Jde o někdejšího ekonomického náměstka dopravního podniku Mateje Augustína.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz