Zahraničí

Němci mají kvůli plynu stav pohotovosti. Bez snížení spotřeby nepřečkáme zimu, tvrdí

Německé ministerstvo hospodářství vyhlásilo kvůli nejistotě ohledně dodávek plynu druhý varovný stupeň, který odpovídá stavu pohotovosti. V této fázi se očekává další dramatické zdražení energií. Situace je podle německého ministerstva napjatá, dodávky však zatím ohrožené nejsou. Ministr ale uznal, že plyn je nedostatkovým zbožím a všichni spotřebitelé by měli omezit spotřebu, aby země přečkala zimu.

Německo ve čtvrtek vstoupilo do druhého stupně krizového plánu v oblasti dodávek plynu. Stav pohotovosti vyhlásil ministr hospodářství Robert Habeck, který uvedl, že je situace napjatá, ale dodávky plynu jsou zatím zajištěné. Třetí stupeň, který označuje stav nouze, by státu umožnil zasáhnout do trhu a plyn by mohl být na příděl.

Ve druhém stupni, jak upozorňuje zpravodajský web Deutsche Welle, mohou dodavatelé energií teoreticky přenést vysoké ceny na zákazníky, čímž by pomohli ke snížení poptávky, a zabránili tak dlouhodobému nedostatku plynu. K tomu by ale bylo zapotřebí souhlasu regulačního úřadu v energetické oblasti.

Související obsah

​Druhý stupeň německé vládě také umožňuje zapojit do výroby elektřiny více uhelné elektrárny, aby se k tomu nemusel používat plyn. První stupeň byl v Německu vyhlášen už v březnu. Minulý týden ale ruský Gazprom snížil průtok plynovodem Nord Stream 1 na pouhých 40 %.

Ministr Habeck to označil za ekonomický útok ze strany Ruska, situace je podle něj vážná. "Jsme v plynové krizi," konstatoval. "Od této chvíle je plyn nedostatkovým zbožím. Ceny jsou již nyní vysoké a musíme počítat s dalším zdražováním. Všichni spotřebitelé, veřejné instituce, průmysl i domácnosti, by měli co nejvíce snížit spotřebu plynu, abychom zimu přečkali," vyzval.

Nejvyšší prioritou je podle něj aktuálně naplnění zásobníků plynu. Země teď musí přijmout veškerá opatření, která pomohou zajistit dostatek plynu.

České ministerstvo průmyslu a obchodu se zatím k vyhlášení stavu pohotovosti nevyjádřilo, jeho mluvčí Vojtěch Srnka ale ujistil, že k tomu resort brzy vydá prohlášení. Přes Německo se dostává plyn do České republiky, problémy s plynovodem Nord Stream 1 se tak dotýkají i nás.

Na začátku června přitom odborníci varovali, že Česko čeká další výrazné zdražování energií:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz