Zahraničí

Schváleno. Evropská rada udělila Ukrajině a Moldavsku kandidátský status

Předseda vlády Petr Fiala je v Bruselu, kde se zúčastní jednání lídrů členských států. Setkal se i s generálním tajemníkem NATO. Evropská rada večer schválila kandidátský status Ukrajiny a Moldavska. Premiér Petr Fiala už před jednáním řekl, že Česká republika toto rozhodnutí podpoří. Jde podle něj o symbolické gesto, které Unie může do válečné zóny vyslat.

Hlavním tématem, která budou lídři členských států v úvodu summitu Evropské rady řešit, je vstup Ukrajiny do Evropské unie. Tomu už daly zelenou ostatní unijní instituce, právě lídři ale budou mít finální slovo. Český premiér Petr Fiala před odletem řekl, že očekává, že se zástupci sedmadvacítky dohodnou a na kandidátský status Ukrajiny kývnou. Tento krok považuje Fiala za symbolické gesto, které vyjádří solidaritu a podporu válkou sužované zemi.

Vyjádření solidarity a sounáležitosti se zemí napadenou ruskými vojsky. To je podle českého předsedy vlády Petra Fialy důvod, proč je potřeba přivítat Ukrajinu v unii s otevřenou náručí. "Já si myslím, že je to velmi důležité nejenom z hlediska takového toho standardního procesu rozšiřování Evropské unie, ale že toto má opravdu zvláštní význam, symbolický význam, že to ukazuje to, že sdílíme s Ukrajinou stejné hodnoty," řekl v proslovu Fiala.

Související obsah

Jeho důvěra se nakonec ukázala jako oprávněná. Evropská rada ve čtvrtek večer přijala Ukrajinu i sousední Moldavsko jako kandidátské země Evropské unie. "Dohodnuto. Evropská rada přiřkla kandidátský status Ukrajině a Moldavsku. Je to historický moment," napsal na twitteru předseda Evropské rady Charles Michel. 

"Přijetí do Evropské unie je o změně prakticky všeho. Změna myšlení, změna ekonomiky, změna toho, jak se chovají občané naší země. Je to skutečně velmi hluboká transformace," sdělil ukrajinský velvyslanec v Rakousku Oleksandr Ščerba.

Ještě před samotným jednáním Evropské rady vyrazil premiér Petr Fiala za generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Hlavním tématem jejich jednání byla pomoc České republiky Ukrajině.

Související obsah

​"Dokud čelíme této bezprecedentní agresi, musíme stát při sobě. Musíme chránit naše občany a naše hodnoty. Takže pane premiére, ještě jednou vám děkuji za českou podporu," uvedl Stoltenberg.

Summit Evropské rady pokračuje v Bruselu i zítra. Očekává se, že lídři členských států zítra kývnou na rozšíření eurozóny - tedy zavedení eura v Chorvatsku.

Dvoudenní summit Evropské rady je posledním pod taktovkou francouzského předsednictví, od kterého převezme příští týden štafetu Česká republika.

jal, niká, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz