Zahraničí

Připravme se na třetí světovou válku v Evropě, burcuje šéf britské armády

Připravme se na třetí světovou válku v Evropě, burcuje šéf britské armády
Generální náčelník britské armády Patrick Sanders Zdroj: Profimedia

Nový náčelník generálního štábu armády Spojeného království Sir Patrick Sanders věří, že hrozba třetí světové války je reálná. Ruská invaze na Ukrajinu podle něj vedla k "nové éře nejistoty". V sobotu proto vyzval britské vojáky, aby se připravili k boji. "Jsme generací, která musí znovu připravit armádu na boj v Evropě," vysvětlil.

Generál Sir Patrick Sanders převzal celkové velení britské armády tento týden a hned zaskočil britské vojáky, když jim v prvním oficiálním prohlášení oznámil, že se mají připravit na boj a poražení Putinových armád v evropské pozemní válce, informuje britský Daily Mail.

Dodal, že Rusko svou agresí na Ukrajině uvrhlo svět do nové éry nejistoty. "Jsem prvním náčelníkem generálního štábu od roku 1941, který převzal velení armády ve stínu pozemní války v Evropě zahrnující kontinentální mocnost," oznámil. "Je mou jedinou povinností udělat naši armádu tak smrtící a efektivní, jakou jen může být. Nastal čas a je na nás, abychom se chopili příležitosti," snažil se povzbudit vojáky. "Ruská invaze na Ukrajinu podtrhuje náš hlavní účel. Chránit Spojené království tím, že bude připraveno bojovat a vyhrávat války na souši," pokračoval.

Hrozbu třetí světové války považuje za reálnou. Upozornil, že Putin vyhrožuje zemím NATO, a tento týden se dokonce posmíval bývalým sovětským státům, když prohlašoval, že "jsou součástí historického Ruska". Putin to uvedl v reakci na prohlášení kazašského prezidenta Tokajeva, který odmítl uznat nezávislost Luhanské a Doněcké republiky na východě Ukrajiny. Místo toho obě oblasti označil "kvazistátním územím".

Související obsah

​Šestapadesátiletý vojevůdce, který v minulosti velel v operacích v Severním Irsku, Kosovu, Iráku i Afghánistánu, slíbil urychlit plány na modernizaci armády. Chce ji také častěji nasazovat v zámoří, aby dokázala rychle reagovat na krizové situace. Navzdory jeho velkému odhodlání ale bude Sanders velet nejmenší britské armádě za posledních 300 let, jak upozorňuje portál Mirror. Takzvaná pravidelná armáda aktuálně čítá pouze okolo 73 tisíc vojáků. Vláda Borise Johnsona totiž nesplnila svůj slib na udržení počtu na 82 tisících.

Britský premiér se v sobotu vrátil z návštěvy Ukrajiny a varoval národ, že je "potřeba se připravit na dlouhou válku". Uvedl také, že pokud se Rusku podaří získat území na Ukrajině, "nebude žádný národ nikde v bezpečí", protože "budou mít všichni diktátoři odvahu prosazovat své ambice silou".

Ukrajina žádá od Západu další pomoc:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz