Domácí

Konečně se dočkali. Invalidé třetího stupně budou mít slevu na jízdné

Konečně se dočkali. Invalidé třetího stupně budou mít slevu na jízdné
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Invalidé třetího stupně budou mít od 1. července nárok na slevu ve veřejné dopravě (vyjma městské hromadné dopravy). Kupovat si tak budou moci jízdenky za 50 % ceny obyčejného jízdného. Zapotřebí však bude QR kód vydaný Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Slevu budou moci lidé uplatnit buď ve vlacích druhé třídy, nebo v linkové autobusové dopravě (mimo MHD). Musí se však prokázat průkazem totožnosti a potvrzením s QR kódem.

"Tento krok pomůže řádově desítkám tisíc lidí. Zároveň celý systém děláme tak, aby byl pro všechny uživatelsky co nejpřívětivější," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Související obsah

Invalidní důchodci III. stupně po slevě na jízdné volali už dlouho. Kabinet Petra Fialy (ODS) slíbil, že se sleva bude týkat i těchto lidí. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) se tímto napravil dluh minulé vlády.

"Řešení sice zabralo několik měsíců, nyní ale máme jednoduchý způsob, jak cestující svůj nárok prokáže a dopravce jej ověří," dodal Kupka.

Jak potvrzení získat?

Potvrzení člověk získá elektronicky na ePortálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), případně se zájemce obrátí se žádostí o jeho vystavení na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.

Prokázání

Platný QR kód bude možné předložit jak v papírové, tak elektronické podobě, a to v upravené aplikaci OneTicket. "Do aplikace si QR kód získaný od ČSSZ jednoduše načtete a pak už stačí pouze ukázat spolu s průkazem totožnosti řidiči nebo průvodčímu," vysvětlil Jan Paroubek, ředitel podniku Cendis, který vyvinul technologické řešení pro uplatňování nové slevy.

Podívejte na instruktážní video, které popisuje podrobnosti k vystavení QR kódu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz