Zajímavosti

Instagram chystá novou funkci. Jednu skupinu uživatelů tím rozhodně nepotěší

Instagram chystá novou funkci. Jednu skupinu uživatelů tím rozhodně nepotěší
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Instagram testuje novou funkci na rozpoznávání obličejů, která má odhadnout věk uživatelů prostřednictvím skenování obličeje. Pro dospělé jedince to nic zásadního neznamená, dětem ale tato funkce příliš po chuti nebude. Instagram si chce totiž hlídat, aby mezi svými uživateli neměl dětí mladší 13 let. Obcházení věkové kontroly chce zatrhnout i mládeži do 18 let.

Instagram, vlastněný společností Meta, má ve svých pravidlech, že uživatelé nesmí být mladší 13 let. Věk ověřuje tak, že se dotáže na datum narození, což se dá snadno obejít. Změnit by to měla funkce, kterou sociální síť aktuálně testuje. Využívá k tomu technologii vyvinutou britskou firmou Yoti. Technologie skenuje obličej a určuje podle toho věk.

"Není potřeba kontroly dokladů. Technologie nemůže o osobě zjistit nic navíc, nemůže ani jednoznačně identifikovat tuto osobu. Odhad stáří obličeje je efektivní a je to bezpečná funkce pro kontrolu věku," uvedla firma Yoti ve veřejném dokumentu. Otázkou je, s jakou přesností dokáže věk odhadnout. Britský deník The Independent po otestování softwaru zjistil, že se funkce sekla o 20 let.

Související obsah

​Testovací fáze je zaměřená na uživatele, kteří se pokusí upravit datum svého narození tak, aby si aplikace myslela, že jsou starší 18 let. Instagram totiž zachází jinak s účty mládeže, která ještě nedosáhla této věkové hranice. Ve výchozím nastavení například tyto účty automaticky nastavuje jako soukromé. Kromě toho platforma zavádí také nový nástroj, který uživatelům umožní ověřit věk tím, že ho potvrdí tři jejich sledující starší 18 let.

"Budeme nadále hledat další příležitosti k testování a rozšiřovat nabídku možností pro kontrolu věku," uvedla společnost Yoti. Technickému webu UKTN sdělila, že nemůže komentovat plány Instagramu, uvedla ale, že v tuto chvíli její software nebude využíván na jiných platformách společnosti Meta, jako je například Facebook nebo WhatsApp.

Instagram se nedávno vrátil zpět k chronologickému zobrazování:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz