Domácí

Zemřel významný český operní režisér. Bylo mu 92 let

Zemřel významný český operní režisér. Bylo mu 92 let
Národní divadlo moravskoslezské | Zdroj: Profimedia

V polovině června zemřel významný operní režisér Miloslav Nekvasil, bylo mu 92 let. Oznámilo to Národní divadlo moravskoslezské, ve kterém dlouhé roky působil. Během svého života stihl přes 100 operních režií.

Národní divadlo moravskoslezské oznámilo smutnou zprávu. Zemřel operní režisér, pedagog a farář Českobratrské církve evangelické Miloslav Nekvasil. Svět opustil 12. června v Praze. Dožil se úctyhodných 92 let. 

Nekvasil se narodil v Praze 6. listopadu 1930. Věnovat se opěrní režii bylo jeho velkým snem už od dětských let. Přesto nejdříve vystudoval zpěv na pražské konzervatoři, poté získal angažmá ostravské opery.

Související obsah

K první režijní příležitosti se dostal pár let poté. Roku 1959 dělal asistenta režiséru Iljovi Hylasovi při zkoušení operní inscenace Boris Godunov. První samostatná režie přišla o rok později s inscenací Pucciniho opery Tosca.

Poté dostal v Národním divadle moravskoslezském smlouvu na pozici režiséra. Během této kariéry režíroval přes 60 operních inscenací. Mezi nimi byly známé kusy jako Rusalka (1965), Prodaná nevěsta (1969), Ženitba (1971), Samson a Dalila (1986) či Ifigenie na Tauridě (1987). Další inscenace realizoval i při spolupráci s jinými českými operními scénami. Celkem se mu za život podařilo nastudovat přes 100 operních inscenací.

Po odchodu z ostravského angažmá se roku 1992 začal věnovat studiu teologie na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Jako farář Českobratrské církve evangelické působil až do roku 2008, a to v různých sborech v Čechách i v Praze. Působil i jako pedagog na katedře zpěvu a operní režie na pražské HAMU.

"Veškeré práci, před kterou byl životem postaven, se věnoval s pokorou, úctou, plným nasazením, odpovědností a radostí. 'Všechno stálo za to, všechno bylo dobré.' Těmito slovy ze závěru jedné písně Gustava Mahlera uzavřel Miloslav Nekvasil svůj rozhovor pro Paměť národa v roce 2019," uvedlo v závěru smutečního oznámení Národní divadlo moravskoslezské.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz