Zajímavosti

Vzácná nebeská podívaná. Pouhým okem bude možné vidět pět planet najednou

Vzácná nebeská podívaná. Pouhým okem bude možné vidět pět planet najednou
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Opravdu jedinečná podívaná se nabízí pozorovatelům oblohy. Pouhým okem totiž budou moci spatřit všechny velké planety naší Sluneční soustavy pohromadě s Měsícem. Nejjasněji budou zářit v sobotu.

Pokud bude jasná obloha, pouhým okem budeme moci najednou spatřit Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn. Jedná se o opravdu jedinečnou příležitost, protože Merkur bývá zpravidla zastíněn světlem Slunce. Navíc se objeví v pořadí, v jakém se nachází od Slunce. "Spatřit všech pět jasných planet spolu s Měsícem v jeden okamžik je dosti vzácný a velice fotogenický moment," má jasno astronom Petr Horálek.

Odborníci tomuto jevu říkají konjunkce. Naposledy bylo možné vidět jasně pět planet najednou v roce 2004. Znovu se pak tato podívaná naskytne až v roce 2040. Pokud ji tedy nyní zmeškáte, budete si muset dlouho počkat.

Související obsah

Nejzřetelněji bude možné konjunkci vidět pouhým okem v sobotu, ale z velké části světa bude viditelná až do pondělí. Odborníci uvádí, že ideální čas pro pozorování je zhruba 45 až 90 minut před východem Slunce.

Jak planety pozorovat?

Podle Horálka je nejdůležitější zvolit vhodné místo. "Abyste viděli opravdu všech pět planet, je zapotřebí najít místo s dokonale odkrytým severovýchodním až východním obzorem a pozorování zahájit po třetí hodině ranní," poradil Horálek.

Merkur bude vycházet až před čtvrtou hodinou ráno. "Protože ale jeho jasnost bude podobná jako u nejjasnějších hvězd oblohy, neměl by být problém jej najít nízko nad obzorem alespoň v triedru," vysvětlil Horálek. Ostatní planety pak bez komplikací spatříme pouhým okem.

Nedávno se do kosmu podívala známá pohádková loutka Hurvínek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz