Domácí

Výročí tragédie v Ležákách. Nacisté obec vypálili před 80 lety

24. června je to 80 let od vypálení osady Ležáky na Chrudimsku. Odboj v obci ukrýval vysílačku parašutistů, kteří spolupracovali na atentátu na zastupujícího říšského protektora. Nacisté pak většinu obyvatel zabili. Přežily jen dvě sestry.

Nacisté zastřelili 33 dospělých, 11 dětí skončilo v plynových komorách. Přežily jen dvě děti, a to Jarmila Doležalová Štulílková a její sestra. Právě paní Jarmila je již ve svých 83 letech poslední přeživší, v pátek se účastnila i vzpomínkové akce. Stále je v dobré kondici, zavzpomínala na válečná léta a povídala si se zájemci o historii. Její sestra Marie Jeřábková zemřela před čtyřmi lety.

Parašutisté v osadě ukryli vysílačku Libuši a Němci se jim za to krutě pomstili. 24. června 1942 Ležáky obklíčili, domy zbourali a obyvatele odvedli. Ještě ten den jich většinu v Pardubicích popravili. Bylo to měsíc po útoku na Reinharda Heydricha a dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic.

Související obsah

Marie a Jarmila Šťulíkovy bydlely ve mlýně. Nacisté je odvezli k převýchově. Marie skončila u německé rodiny v Poznani, Jarmilu vychovávala rodina zemědělského inženýra Rudolfa Petla také na území Polska. Po skončení války se obě vrátily do Čech a bydlely nedaleko vypálené osady – ve vesnici Včelákov. Osadu tvořilo osm stavení, po válce už Ležáky obnoveny nebyly.

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz