Domácí

Rok od tornáda na jižní Moravě. Lidé se stále bojí každé bouřky

Přesně před rokem se jižní Moravou prohnalo ničivé tornádo. Nejvíce zasažené byly obce Mikulčice, Lužice, Hrušky a Moravská Nová Ves. Tornádo poničilo přes 1 200 budov a o život připravilo šest lidí. Některé domy ale stále nejsou opravené.

Rozkopané ulice, chybějící zeleň, domy v demolici. To vše je připomínkou tornáda, které 24. června 2021 zasáhlo část Jihomoravského kraje. Vesnice se stále z pohromy zotavují a řada domů a pozemků ještě není opravena. "Byl to nejhektičtější rok, který jsem zažil. A to nejen pro mě, ale pro většinu našich obyvatel," řekl starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut (za TOP 09).

"Samozřejmě nelze čekat, že po roce budou postaveny všechny domy, které musely být zbořeny, a že obce dokázaly opravit úplně všechno. My jim teď spíš pomáháme s ministerstvy domluvit dobré podmínky pro to, aby dotační tituly byly ještě prodlouženy nebo vyhlášeny znovu a aby do nich spadaly veškeré ty projekty, které oni potřebují ještě dokončit," upřesnil v páteční Snídani s Novou jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Související obsah

Řada lidí rekonstrukci nebo novou stavbu domu nedokončila kvůli razantnímu zdražování. Lidé museli začít šetřit, a tak šly opravy stranou. Zdržuje je i nedostatek řemeslníků. "Pořád je to ten stejný problém, který byl od začátku. A to je ten, že samozřejmě je problém s řemeslníky obecně, tornádo netornádo. A když je potřeba takové množství řemeslníků na tak malém místě a je to koncentrované, to problém je," komentoval Grolich problémy obyvatel z postižených vesnic. 

Nedávno se obcí Lanžhot opět prohnalo tornádo, sice slabší, ale i tak okamžitě v lidech vyvolalo obavy, že by se situace z loňska mohla opakovat častěji. 

"My, kteří budujeme nějaké ty nové věci, tak je nebudujeme úplně s tím, že by je znovu mohlo zasáhnout tornádo. Nebo přemýšlet nad všemi těmito katastrofami, které by mohly přijít. Nemůžeme z každé budovy dělat v uvozovkách atomový kryt," prohlásil Grolich.

Související obsah

Hlavním cílem vedení kraje je, aby vyjednal nové dotační tituly pro obce. Řešením by také bylo prodloužit ty staré. "Zjistilo se, že samozřejmě není možné za rok naprojektovat a získat stavební povolení pro ty větší projekty, které potřebují stavební povolení. Také aby tam byly zahrnuté věci, které v té první fázi být nemohly. A to jsou hlavně silnice, chodníky, které nebyly poničené přímo při tornádu, ale těmi obrovskými demoličními pracemi a tou těžkou technikou, která tam jezdila. V prvním dotačním titulu to nešlo, teď se snažíme pomoci, aby to šlo," řekl Grolich.

Podle hejtmana byla pomoc od státu dostatečná, výrazně ale přispěly peníze z humanitárních sbírek. 

Jak probíhají opravy a co obcím zasaženým tornádem ještě chybí, řekl ve Snídani s Novou hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich:

Klára Baranová, niká, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz