Domácí

Uplynul rok od tornáda na jižní Moravě. Sledujte speciál na TN Live

Přesně před rokem bylo na Hodonínsku a Břeclavsku pozorováno ničivé tornádo, které bylo spojené s výskytem konvektivních bouří. Před 13 lety jsme na přelomu června a července zase skloňovali přívalové povodně. Také letos hrozí velmi silné bouřky doprovázené vydatnými dešti s úhrny až kolem 60 milimetrů. Sledujte speciální vysílání na TN Live od 9:45, které se bude právě tornádu, povodním i výhledu počasí na léto věnovat.

Na tornáda byl nejbohatší rok 2011, to se jich na našem území podařilo identifikovat 11. To loňské bylo ale jednoznačně nejsilnější. Večer 24. června 2021 se utvořilo na konvektivní bouři a od 19:14 do 19:53 urazilo trasu dlouhou 27,1 kilometru. Přešlo přes obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice a Hodonín. Podle škod, které způsobilo, byla odhadována rychlost větru na 380 km/h s odchylkou přibližně 110 km/h.

Tornádo na jižní Moravě:

Červnová tornáda v posledních letech Zdroj: TN.cz

​Přívalové povodně v roce 2009

Před 13 lety jsme na přelomu června a července skloňovali ničivé přívalové povodně, které byly lokálního charakteru. Vydatné srážky přinášely silné bouřky, které se tvořily v teplém, vlhkém a labilním vzduchu. Nejsilnější srážky se vyskytly 24. června na Novojičínsku. Přinesly je bouřky, které opakovaně přecházely přes jedno území. Povodně postihly i jižní Čechy a Děčínsko.

Také letos hrozí velmi silné bouřky i vydatné srážky

Ani letošní 24. červen nebude klidný. Počasí u nás začne ovlivňovat vlnící se studená fronta. Opět očekáváme během odpoledne a večera zejména v Čechách místy velmi silné bouřky doprovázené nebezpečnými jevy, například krupobitím a vydatným deštěm. Teď to vypadá, že spadne až kolem 60 mm, a hrozí tak rozvodnění menších toků a potoků.

Související obsah

Nejméně oblačnosti bude hned ráno a dopoledne. Od západu už ale bude přibývat oblačnosti a na západě území se první srážky vyskytnou už dopoledne. Další přibývání oblačnosti, místy deště a velmi silných bouřek očekáváme v Čechách během dne. Na Moravě a ve Slezsku bude skoro jasno až polojasno a oblačnost tam začne přibývat až večer. Teploty se budou pohybovat mezi 25 až 31 °C. Bouřky přinesou rychlé ochlazení.

Srážky:

Dnešní srážkové úhrny budou vysoké Zdroj: TN.cz

​Kdy si v létě vzít dovolenou?

Sezonní modely se prozatím přiklání ve střední Evropě k teplotně mírně nadprůměrnému a srážkově průměrnému nebo také mírně nadprůměrnému létu. Z toho lze usuzovat, že nás dlouhotrvající vlny veder, jaké byly například v roce 2018, nečekají. Stejně tak nebude takové sucho jako v létě roku 2015.

Podle statistik bývá nejteplejším a nejslunečnějším obdobím prázdnin přelom července a srpna. Ve druhé polovině srpna se už rychle prodlužují noci a rána bývají chladnější. Závěr srpna ale je většinou také příjemný a polojasný s letními teplotami kolem 25 °C.

Související obsah

Tornádu, povodním i výhledu počasí na léto se bude v pátek dopoledne věnovat speciál na TN Live. Hosty budou například generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala nebo odborník na tornáda David Rýva z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Na jih Moravy znovu udeřilo tornádo. Více se dozvíte v následující reportáži:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz