Česká Evropa

Kuny v Chorvatsku od ledna nahradí euro! Zavedení měny schválili lídři zemí EU

Lídři členských států Evropské unie (EU) posvětili zavedení eura v oblíbené turistické destinaci Čechů – v Chorvatsku. Tradiční kuny tak už od ledna příštího roku nahradí evropská měna. Podle ekonomů se kvůli přechodu na euro v zemi lehce zvednou ceny.

Po euru většinou přichází zdražení, v případě Chorvatska však má být růst cen jen velmi mírný. To předpovídají ekonomové zemi, která chce zavést jednotnou evropskou měnu už od příštího roku. V pátek na to kývli premiéři a prezidenti členských států sedmadvacítky.

"Obchodníci často zaokrouhlují ceny směrem nahoru, takže skutečně to může být doprovázeno mírným zdražením, nicméně ve srovnání s dnešní inflací to skoro nestojí za řeč," má jasno ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

Napříč evropskými institucemi se šušká, že Chorvatsko je nyní za jakousi vycházející hvězdu Evropské unie. A to právě i díky ochotě k zavedení eura, na které se jeho představitelé těší. "Chorvatsko je na euro připravené a tento krok pomůže společně s dalšími státy zvládat tlak na ekonomiky nebo nápor uprchlíků tou nejlepší cestou," řekl předseda chorvatské vlády Andrej Plenković.

Česká republika podle premiéra Petra Fialy (ODS) o zavedení eura nyní neuvažuje. A to i proto, že inflace letí nahoru napříč zeměmi. Ať už v eurozóně, nebo mimo ni. "Pro Českou republiku to momentálně není téma, které by leželo na stole. Ani proto v České republice nemáme dosaženy všechny podmínky. My to ani nemáme jako cíl pro funkční období vlády," uvedl Fiala.

Přijetí eura Chorvatsku povolila Evropská komise (EK). Formálně krok potvrdí první ministerská rada pod taktovkou českého předsednictví příští měsíc. Lídři zemí Unie, kteří se ve čtvrtek večer shodli na udělení kandidátského statusu Ukrajině, na závěr dvoudenního summitu požádali českého ministerského předsedu, aby Česko uspořádalo neformální summit na téma širší spolupráce s nečlenskými státy. Tématem má být i Ukrajina.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz