Domácí

Vysoký tlak trápí řadu Čechů. 40 % mužů o problémech vůbec neví

Vysoký tlak trápí řadu Čechů. 40 % mužů o problémech vůbec neví
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Vysoký krevní tlak je jedním z častých a zákeřných onemocnění kardiovaskulárního systému. Okolo 40 % českých mužů však o hypertenzi vůbec neví. Základem úspěšné léčby je přitom včasné odhalení.

Onemocnění srdce a cév je v Česku podle odborníků stále nejčastější příčinou předčasných úmrtí. Zdravotní problémy mohou být způsobeny například nedostatkem pohybu, špatnou životosprávou nebo i neléčeným vysokým tlakem (hypertenze).

Právě hypertenze v kombinaci s vysokým cholesterolem mnohdy vede k závažným kardiovaskulárním onemocněním, které mohou skočit infarktem, srdečním selháním nebo mrtvicí.

Související obsah

Podle studie britských vědců se celosvětově za posledních 30 let počet pacientů s vysokým krevním tlakem zdvojnásobil. Polovina však o hypertenzi vůbec neví. U 40 % českých mužů se tyto problémy vůbec neléčí. "Nebolí totiž. Pokud lidé nechodí na pravidelné lékařské prohlídky, tak riskují, že jejich onemocnění nebude včas léčeno. A může vyústit v nebezpečné následky," má jasno lékař Richard Češka.

Lidé však často zanedbávají prevenci. Pokud někoho trápí například bolesti hlavy, závratě, hučení v uších, otoky končetin nebo trpí únavou, měl by navštívit lékaře.

"Mezi faktory mající negativní vliv na vysoký krevní tlak patří vedle dědičnosti především obezita, nadměrná konzumace soli a alkoholu, stres a kouření. Zejména pacienti, kteří mají s ohledem na přítomnost těchto rizikových faktorů vysoké riziko kardiovaskulárního onemocnění, by měli svůj krevní tlak pravidelně sledovat a v případě zvýšených hodnot ihned vyhledat lékaře," vysvětlil Češka.

Velký zlom v léčbě kardiovaskulárních onemocnění! Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz