Zajímavosti

Vzácná plicní nemoc ohrožuje desítky tisíc Čechů. Takhle ji poznáte

Vzácná plicní nemoc ohrožuje desítky tisíc Čechů. Takhle ji poznáte
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Pokud při jarních procházkách rychle ztrácíte dech, a navíc pociťujete bolest na hrudi, pak byste měli zpozornět. Na vině totiž nemusí být pouze špatná fyzická kondice po zimním lenošení. Příznaky mohou značit mnohem závažnější problém – zvýšený krevní tlak v plicích. V Česku trpí těžšími formami této nemoci podle lékařů tisíce až desetitisíce lidí. Mnozí z nich přitom o své diagnóze vůbec netuší.

Včasná diagnóza a léčba může zabránit vážným zdravotním následkům nebo i smrti. I to je důvodem, proč se lékaři snaží zvýšit povědomí o tzv. plicní hypertenzi a zajistit, aby byli lidé vůči svému tělu a signálům, které nám dává, vnímavější. 

Na zákeřnou nemoc každoročně poukazují u příležitosti Světového dne plicní hypertenze, který už tento týden tradičně připomenou modře nasvícené významné budovy v Praze, Brně a Olomouci. Modrou barvu pro nasvícení organizátoři volí proto, že pacientům kvůli nemoci často modrají rty.

Související obsah

Poměrně vzácná, ale zákeřná

Diagnóza plicní hypertenze se podle lékařských studií týká až jednoho procenta populace. Nyní se odborníci v Česku připravují na možný zvýšený výskyt onemocnění kvůli příchodu uprchlíků z Ukrajiny.

Při plicní hypertenzi dochází ke zvýšené námaze pravé komory srdeční, která se postupně zvětšuje. "To může v čase vést k jejímu selhání. Zároveň se nedostatečně okysličuje krev, proto pacienti trpí dušností, únavou nebo závratěmi a mdlobami,“ vysvětluje kardiolog z II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze Pavel Jansa.

"Onemocnění plicní hypertenzí je relativně vzácné, a proto i lékaři tuto možnost zvažují až mezi posledními. Může se stát, že nejdříve pacienty léčí například na astma. Lidé se tak ke správné diagnóze propracují mnohdy pozdě, když už je choroba v pokročilém stadiu. Léčba je pak mnohem složitější," upozorňuje lékař.

Související obsah

Léčba nemoci

Plicní hypertenzi dokáže odhalit mimo jiné ultrazvuk srdce. Nejčastěji lékaři tuto nemoc diagnostikují jako komplikaci jiného onemocnění plic a srdce. Může mít ovšem i celou řadu dalších příčin. "V centru našeho zájmu se v posledních letech ocitá zejména plicní arteriální hypertenze a chronická tromboembolická plicní hypertenze vznikající po plicní embolii. Především díky významným pokrokům v léčbě jsme dokázali výrazně snížit úmrtnost na tuto nemoc," vysvětluje Jansa.

Se zmíněnými druhy plicní hypertenze se v Česku léčí přibližně tisícovka pacientů, každý rok jich zhruba 150 přibude. Podle odhadů lékařů několik tisíc dalších lidí o své diagnóze vůbec neví.

V současné době jsou v Česku tři specializovaná centra na léčbu plicní hypertenze – II. interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Kardiologická klinika IKEM a I. interní klinika FN Olomouc.

Na nemoc upozorní v ČR i modře nasvícené budovy

Podle Mileny Kaftanové ze Sdružení pacientů s plicní hypertenzí dává včasné zahájení léčby pacientům šanci na delší a kvalitnější život. "I proto je jakákoli osvěta, která povede k časnějšímu rozpoznání nemoci, velmi důležitá. V letošním roce Světový den plicní hypertenze podpoříme výstupem na Petřínskou rozhlednu. Symbolicky tak věnujeme dech pacientům, kteří touto chorobou trpí," říká.

Na nemoc 5. května v Praze upozorní modře nasvícená budova ministerstva zdravotnictví, rozzáří se ale také Tančící dům. V Brně zmodrá budova Janáčkova divadla, Divadla Husa na provázku a OC OMEGA, v Olomouci pak budova radnice a sloup Nejsvětější trojice na Horním náměstí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz