Zajímavosti

Rychlá jízda i barevná podívaná. Hradcem projel závod šlapacích vozítek

V Hradci Králové se v sobotu konal mezinárodní závod šlapacích vozítek domácí výroby. Tenhle typ závodů má sice kořeny ve Francii, kde se poprvé jel už před 40 lety, ale velmi oblíbený je i u nás.

Že není potřeba namazat jen stroje, ale také sebe, ví například tým s názvem Vodníci. Vítězem je ten, kdo za 90 minut zvládne objet nejvíc okruhů. Šlapací stroje se tak v depu servisují do poslední chvíle. Hraje se o čas, takže v případě defektu vyměňují kola velmi rychle. Používají se například kola z invalidních vozíků.

Výrobce jednoho autíčka tvrdil, že s jeho vozítkem se dá jet až 50kilometrovou rychlostí. Na obou stranách jsou brzdy, takže se dá na místě zastavit. Vozítka však musí i zaujmout. Jedno například připomínalo hradeckého lva, který byl vyroben z deky koupené na severu Čech.

Související obsah

​Jiné vozidlo zaujalo svými pyrotechnickými efekty. Vozítko ve tvaru psa zase umí štěkat. Stačí zmáčknout čudlík. Do jeho pedálů šlapal nevidomý a druhý člověk, který seděl za ním, řídil. V zatáčkách to je o zdraví, takže jezdci musejí mít natrénováno.

Rychlost je ale jen jedna část soutěže. Jezdci totiž musejí také zaujmout publikum. A tak vymýšlejí vlastní show. Závody těchto vozidel vznikly ve Francii před 40 lety a už tehdy se Češi inspirovali. Dnes už je běžné, že závodní stroje mají i 30tisícovou hodnotu.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz