Zahraničí

Američané vyrazili do ulic. Desítky států chtějí omezit potraty

Tisíce lidí po celých Spojených státech opět vyšly do ulic, aby vyjádřily nesouhlas s rozhodnutím nejvyššího soudu, který ženám vzal ústavní právo na interrupci. Pro zákaz nebo omezení potratů se rozhodly téměř dvě desítky států.

Ulice Los Angeles, Washingtonu D.C. a dalších velkých měst ve Spojených státech dál zaplavují davy demonstrantů. Američanky, které byly půlstoletí zvyklé na to, že jim ústava garantuje právo na potrat, se bouří.

"Vidíme, co se tady děje. Blíží se odebírání svobody ženám. Jak sem budeme lákat různé společnosti, když vláda funguje jako v roce 1850? Je to šílené," prohlásil člen Sněmovny reprezentantů USA za Demokratickou stranu Tim Ryan.

Související obsah

Mnozí politici rozhodnutí amerického nejvyššího soudu označují za historický krok. Nová legislativa totiž umožňuje jednotlivým státům, aby rozhodly o tom, za jakých podmínek nebo zda vůbec bude interrupce na jejich území legální. Verdikt soudu už zavedly do praxe téměř dvě desítky států, které potraty buď přímo zakázaly, nebo alespoň omezily.

Pro zákaz jsou hlavně státy ovládané republikány, demokraté jsou ale proti. "Už měsíce naléhám na lídry Demokratické strany, aby použili každý nástroj, který mají k dispozici, k boji za ochranu reprodukčních práv žen a jejich rozhodování o zdravotní péči. Za ochranu tohoto práva také tvrdě bojuji v Michiganu," řekla michiganská guvernérka Gretchen Whitmerová. Mezi státy, které už potraty prakticky úplně zakázaly, jsou Utah, Ohio, Alabama nebo Arkansas.

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz