Domácí

Tipy na výlety: Rašeliniště i bahenní sopky. Podívejte se do českého Yellowstonu

Každý všední den vám budeme přinášet tipy, kam se vydat na výlety v Česku. Jako první se podíváme do jedné z nejvýznamnějších národních přírodních rezervací u nás. Na ploše 260 hektarů uvidíte rašeliniště i bublající prameny nebo bahenní sopky. I proto se rezervaci často přezdívá český Yellowstone.

Celá lokalita, která je chráněná od roku 1964, připomíná rozpukanou měsíční krajinu pestře zbarvenou vysráženými minerálními solemi. Tak vypadá evropská rarita Národní přírodní rezervace SOOS.

"Vzniklo to tak, že tu bylo mělké jezírko, které bylo zásobováno slanou vodou, a odumřelé schránky rozsivek, které jsou z opálu, sedimentovaly na dně a vytvořila se z nich hornina, kterou znají výrobci dynamitu," vysvětlil správce rezervace Zdeněk Soukup. 

Překrásné místo uprostřed Chebské pánve vzniklo před 10 tisíci lety. Je unikátní svým charakterem, má vlastní mikroklima a ojedinělé druhy rostlin a živočichů.

Související obsah

"Je tu velmi bohatá ornitofauna, je tady spousta ptáků, slavíci modráčci, strnadi rákosní a největší je jeřáb popelavý," řekl Soukup. Na stezce najdete i nejatraktivnější přírodní úkazy SOOSu, takzvané mofety. "Za vlhkého počasí nám to tady nádherně bublá, potkáte tu spoustu vývěru suchého oxidu uhličitého, který probublává převážně srážkovou vodou," sdělil Soukup. 

Ne nadarmo se Národní přírodní rezervaci SOOS přezdívá český Yellowstone, a to díky unikátnímu prostředí. Napít se tam můžete mineralizované vody, která vyvěrá z takzvaného Císařského pramene. Jestli vám bude chutnat, necháme na vás.

Ideální výlet to může být i pro rodiny s dětmi. Pro ty nejmenší totiž v SOOSu připravili zábavnou hru. "Pro děti a pro rodiny s dětmi jsme na léto připravili takové zpestření. Pokud řeknou u pokladny heslo rosnička, dostanou krásný pracovní list a celá rodina se při procházce rezervací pobaví. 

Související obsah

U vstupu do rezervace se taky budete moci potěšit se zajímavými zvířaty. Je tam totiž jedna z nejstarších záchranných stanic v Česku. "Najdete tu spoustu sov, ať už výra velkého, kalouse ušatého, puštíka obecného, káně lesní, poštolky, motáky, čápa, který je výjimečný tím, že přišel o nohu asi kvůli pohozenému vlasci někde u vody a má protézu, kterou navrhl 17letý student Matyáš Michla a má protézu z 3D tiskárny" uvedl Soukup.

Nakrmit pak můžete i domácí zvířata. V létě je otevřeno od pondělí až do neděle od 9 do 18 hodin. Za rodinné vstupné zaplatíte 230 korun, za jednoho dospělého 100. Děti do sedmi let pak mohou do rezervace zdarma.

Po návštěvě SOOS nevynechejte prohlídku původně románského hradu Seeberg, který je vzdálený zhruba 10 kilometrů. "Hrad Seeberg pochází z přelomu 12. a 13. století a je součástí takzvaných ministeriálních hradů, které se budovaly na Chebsku a byla jich tu obrovská spousta, ne všechny se dochovaly. Seeberg naštěstí ano, i když jeho historie byla pohnutá a 20. století téměř znamenalo jeho zánik. Naštěstí jen téměř, protože díky dobrovolníkům v 80. letech se podařilo hrad zachránit," řekla kastelánka Hana Cestrová.

Související obsah

V tomto stavu je hrad zhruba od 90. let, kdy byla rekonstrukce zchátralé památky dokončena. Od té doby slouží návštěvníkům. V létě hrad Seeberg pravidelně ožívá při komentovaných i nočních prohlídkách. K programu patří také tematická odpoledne pro děti i dospělé. 

Výhodou návštěvy hradu je, že můžete strávit libovolnou dobu za jedno vstupné, které pro dospělé činí 120 korun a snížené 100 korun. Nakouknout můžete i do podzemních prostor hradu, kde na vás dýchne chladná atmosféra středověké mučírny a z venkovní vyhlídky se nezapomeňte rozhlédnout do okolí.

Bára Šimková, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz