Zahraničí

Obří potupa pro Putina. Na summitu v Německu se stal terčem výsměchu

Obří potupa pro Putina. Na summitu v Německu se stal terčem výsměchu
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Vladimir Putin sice na summitu G7, který v neděli odstartoval v německém Bavorsku, přítomný nebyl, světové lídry tam přesto pobavil. Způsob prezentace jeho osoby se stal terčem výsměchu, státníci si utahovali především ze slavných fotografií, jak ruský prezident jezdí na koni s obnaženou hrudí.

Když lídři skupiny G7 v neděli na summitu v Bavorsku zasedli k prvnímu jednání, britský premiér Boris Johnson vznesl otázku, jestli si mohou sundat saka, anebo má jít dolů dokonce ještě více svršků. "Všichni musíme ukázat, že jsme tvrdší než Putin," citovala ho agentura Reuters. Svým výrokem některé své protějšky rozesmál.

Poté navrhl, aby ukázali své obnažené hrudníky. "Obnažené hrudníky při jízdě na koni," opravil ho kanadský premiér Justin Trudeau. Narážel tím na slavnou fotografii Vladimira Putina, jak jede na koni pouze v kalhotách. "Ano, jízda na koni je nejlepší," dodala pobaveně předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Související obsah

​Vladimir Putin je proslulý tím, že se prezentuje jako drsný a silný muž. V roce 2017 například Kreml ukázal jeho fotografii, jak rybaří na Sibiři. I v tomto případě si odložil vrchní část oděvu. Před třemi lety ho moderátor rakouské televize ORF Armin Wolf ohledně polonahých fotek konfrontoval. "Když jsem na dovolené, nevidím potřebu se schovávat ve křoví a není na tom nic špatného," vysvětlil Putin.

Prezident USA Joe Biden se žertování o Putinovi nezúčastnil a na rozdíl od většiny svých protějšků, s nimiž seděl u stolu, si na sobě nechal sako. Vladimirem Putinem, potažmo celým Ruskem, se lídři G7 zabývali ale i bez humoru.

Diskutovali například o další izolaci Ruska kvůli invazi na Ukrajinu. Velká Británie, Japonsko a USA na zasedání navrhly zákaz dovozu zlata z Ruska. Očekává se, že budou jednat také o omezení cen ruské ropy a řešení zdražování potravin a energií.

S lídry G7 se spojil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz