Zahraničí

Rusko oficiálně zbankrotovalo. Poprvé od bolševické revoluce

Ratingová agentura Moody's oficiálně oznámila ruský bankrot. Stalo se tak den poté, co vypršela lhůta pro splatnost 100 milionů dolarů (zhruba 2,3 miliardy korun), které země dluží jako úroky ze zahraničních dluhopisů.

Rusko oficiálně zbankrotovalo. Poté, co nesplatilo dluhy svým věřitelům, se totiž ocitlo ve stavu platební neschopnosti. Uvedla to mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Servise ve svém prohlášení.

Svůj 100 milionový dluh mělo Rusko splatit do neděle. To se však nestalo. V pondělí se proto hojně diskutovalo o tom, kdo a kdy bankrot Ruska oficiálně vyhlásí. Agentura Moody's je jednou z autorit, který tento krok mohou podniknout.

Související obsah

Rusko tento status odmítá. Peníze na zaplacení dluhu totiž má. Sankce uvalené Západem ale neumožňují, aby peníze věřitelům přišly. Rusko ztratilo možnost splácet dluhy prostřednictvím amerických bank. Ekonom Lukáš Kovanda nicméně upozorňuje na to, že se nejedná o plnohodnotný bankrot, protože Rusko mělo snahu své dluhy splatit a mělo k tomu i prostředky.

"Je to historicky mimořádný bankrot. těžko hledat v minulosti podobnou situaci, kdy by země byla ochotná splácet a měla zač, ale nemohla tak učinit z technických důvodů," komentoval situaci Kovanda. Zároveň vysvětlil, jaké kroky nyní podniknou věřitelé, kterým Rusko nesplatilo svůj dluh. "Poškozeni budou i věřitelé, které nedostanou řádně své peníze. Navrhují například to, aby jejich pohledávky vůči Rusku byly uspokojeny například tím, že bude rozprodán zmrazený majetek ruských oligarchů. To znamená přímořská sídla, luxusní vily, jachty, nebo třeba umělecká díla," uvedl Kovanda.

Někteří věřitelé jsou však podle Kovandy ochotni čekat, jak se situace vyvine. "Je však možné, že někteří z věřitelů Ruska budou vyčkávat. S vírou, že válka skončí, situace se urovná a Rusko opět začne své závazky plnit. Tuto víru zřejmě upevní to, že Rusko má peníze i ochotu splátky uskutečňovat, jenom tak z důvodu sankcí činit nemůže," vysvětlil ekonom.

Vyhlášení bankrotu je ale spíše formalita. Rusko se totiž už tak ocitá v nejhorší ekonomické situaci za poslední roky. Bankrot zemi potkal poprvé od roku 1918. I tato formalita má však podle Kovandy svou váhu. "Rusko bude mít stigma země, která zbankrotovala a to není vůbec maličkost," řekl pro TN.cz Kovanda. 

Podle Nidermayera se Unie s Ruskem na placení v rublech neshodne:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz