Domácí

Staré knihy můžou stát balík. NÁVOD, jak poznat, jestli nemáte doma poklad

Staré knihy můžou stát balík. NÁVOD, jak poznat, jestli nemáte doma poklad
Knihy Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Staré knihy se doma válí skoro každému. Některé přitom můžou mít velkou hodnotu a jejich majitelé o tom často nemají ani tušení. Existuje přitom pár znaků, podle kterých cennou knihu snadno poznáte. Za nejvzácnější kusy jsou sběratelé ochotni dát i přes milion korun.

V českých domácnostech najdeme neuvěřitelné množství knih. Spousta z nich jen leží v knihovnách a válí se na nich prach. To se ale mění. Češi si totiž v poslední době oblíbili tzv. knihpoličky, které najdeme například na nádražích. Do těchto veřejně přístupných míst lidé nosí své použité knihy, které si pak někdo jiný může zadarmo vzít.

Díky tomu se knížky dostanou mezi více čtenářů a neslouží jen k jednomu použití. Než ale dáte svou knihu pryč, tak si raději dobře ověřte, jestli se nezbavujete cenného kusu. Je dobré se zaměřit na několik faktorů, které zvedají cenu knihy. 

Související obsah

​Sběratelsky velmi cenná jsou první vydání a knihy v původní vazbě. Cenu zvyšuje i skutečnost, že kniha vyšla jen v pár výtiscích. Vzácné jsou také publikace, které ilustrovali slavní výtvarníci. Sběratelé ocení také kompletní díla od jednoho autora. Cenu může zvednout i autogram autora.

S určením hodnoty knihy majitelům nejlépe pomohou sběratelé nebo provozovatelé antikvariátů. Inspiraci lze najít i na internetu. Rozhodně ale neplatí, že k velkému výdělku musíte mít hodně starou knihu, což dokládá následující seznam sedmi knih, které se v poslední době prodaly za ohromné částky od webu Housebeautiful.com.

1) Harry Potter a kámen mudrců

Kniha od Joanne K. Rowlingové vyšla v roce 1997. Publikace se prodaly miliony kusů, ale jen pár z nich z vás udělá milionáře. Konkrétně jde o původní první vydání knihy, které vyšlo pouze v 500 kusech a z toho asi 300 kusů bylo určeno pro knihovny. Cena této knihy se může vyšplhat až ke 45 tisícům liber (v přepočtu 1,3 milionu korun). 

Související obsah

2) Velký Gatsby

První vydání knihy od Francise Scotta Fitzgeralda s původním přebalem je velmi vzácná kniha. Román nebyl bestsellerem. Vyšel v roce 1925 a do autorovy smrti v roce 1940 se prodalo jen asi 25 tisíc výtisků. Cena prvního vydání s původním přebalem se nyní může vyšplhat až na 150 tisíc liber (přes 4 miliony korun).

3) Hobit

Tato slavná kniha od Johna Ronalda Reuela Tolkiena původně vyšla jen v 1 500 kusech. Během tří měsíců se ale vyprodala a musela být tisknuta znovu. Za první vydání v perfektním stavu dostanete zhruba 50 tisíc liber (1,5 milionu korun). 

4) Deník Bridget Jonesové

První vydání tohoto nejprodávanějšího románu z roku 1996 od Helen Fieldingové by mohlo mít hodnotu 175 liber (5 tisíc korun) a podepsaná kopie by se mohla prodat až za 500 liber (přes 14 tisíc korun).

5) Farma zvířat

Cena prvního vydání knihy George Orwella se pohybuje kolem neuvěřitelných 7 tisíc liber (200 tisíc korun).

6) Trainspotting

Odvážný román Irvina Welshe plný závislosti na heroinu, zločinu a chudoby v Edinburghu může v současné době vynést až kolem 2 700 liber (77 tisíc korun) za první vydání z roku 1993.

7) Pán much

Nedotčené první vydání klasiky Williama Goldinga, nositele Nobelovy ceny, má hodnotu až 8 000 liber (přes 200 tisíc korun).

Vůbec nejvzácnější českou knihou je Vyšehradský kodex. Ilustrovaný rukopis, jehož autor je neznámý, vznikl nejspíš v roce 1086 při příležitosti korunování krále Vratislava I. Jedná se o nejstarší rukopis v Česku a jeho cena se odhaduje na miliardu korun. Od roku 2005 je národní kulturní památkou.

Zelený hrdina. Tadeáš vdechl knížkám nový život:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz