Zajímavosti

Staré telefony se prodávají za desítky tisíc korun. Hitem je těchto 7 modelů

Staré telefony se prodávají za desítky tisíc korun. Hitem je těchto 7 modelů
Nokia 3310 Zdroj: Profimedia

Firmy každý rok představují nové verze mobilních telefonů, a ceny těch starších se tak rychle snižují. To ale není případ sedmi modelů, jejichž cena během let naopak výrazně narostla.

Válí se vám v šuplíku staré telefony, které už nepoužíváte? Tak byste se měli dobře podívat, jestli si doma neschováváte poklad. Za některé kousky totiž můžete od sběratelů dostat desítky tisíc korun. Nejvíce peněz lze získat za nikdy nepoužité telefony ještě v originálních krabicích. Úspěch ale můžete mít i s použitým kusem. Německý magazín Techbook představil 7 modelů, které svým majitelům mohou udělat velkou radost.

Motorola DynaTAC 8000X

Tenhle kousek moc Čechů doma schovaný asi mít nebude. Jde totiž o historicky první mobilní telefon. Byl patentován v roce 1973 a vážil 800 gramů. Prodávat se začal až o 10 let později, čekalo se na něj rok a jeho cena byla zhruba čtyři tisíce dolarů (v přepočtu 90 tisíc korun).

V současnosti se ale prodává za ještě víc. Na webu eBay se nedávno objevil jeden kus za 5 500 dolarů (126 tisíc korun). A podle odborníků má právě tento telefon velký potenciál, že jeho cena do budoucna ještě poroste. 

​Nokia 8110

Tento telefon mohou dobře znát fanoušci filmu Matrix. Mobil byl na trh uveden v roce 1996 a přezdívalo se mu "banán". Měl výsuvný kryt a ve své době se prodával za zhruba tisíc eur (asi 25 tisíc korun). Nerozbalené modely v originálním balení ale dnes mohou vynést až trojnásobek ceny. Ani použité kusy však nejsou bezcenné, na českých bazarových portálech se prodávají za ceny v řádech tisíců. 

iPhone 2G

Úplně první iPhone odstartoval fenomén, který dosud neskončil. Není tak divu, že první generace legendárního "jablka" se mezi sběrateli prodává za tisíce eur. Cena za kus v originálním balení se šplhá až ke 100 tisícům korun, rozbalené a použité telefony se prodávají za tisícikoruny. 

Související obsah

​Nokia 8800 Carbon Arte

Oproti ostatním telefonům jde o poměrně mladý model. Prodával se v roce 2008 a šlo o exkluzivní model. Už tehdy nešlo o levný kousek a nyní za originálně zabalený telefon dostanete přes 30 tisíc korun.

Nokia 3310

Je to pravděpodobně jeden z nejpopulárnějších mobilních telefonů posledních let a v současnosti může být i velmi cenný. Protože se ho ale prodalo velké množství, tak hodnotu mají pouze nové kusy v originálním balení. V takovém případě se dá stará 3310 prodat za 200 až 300 eur (5 až 7 tisíc korun).

​Nokia 8800 Sirocco

Další exkluzivní model od firmy Nokia je z roku 2007. Díky kvalitnímu designu se v minulosti kusy tohoto telefonu prodaly za tisíce eur. Podle odborníků u tohoto modelu navíc cena teprve poroste. 

Samsung SPH-N270

Další telefon, který je spojen s filmem Matrix. Jeho vzhled byl velmi futuristický a od začátku šlo spíše o sběratelský kousek pro fanoušky filmu. Sběratelská hodnota mu zůstala do současnosti a svou hodnotu od roku 2003 zdvojnásobil. 


Nevíte, co se starým mobilem? Můžete ho darovat plzeňským bezdomovcům:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz