Zajímavosti

Před 15 lety se začal prodávat iPhone. Pro smartphony znamenal revoluci

Přesně před 15 lety se na pultech obchodů s elektronikou objevil první iPhone. Americká společnost Apple svým přelomovým zařízením odstartovala revoluci na trhu s chytrými telefony. Kopírovat ho začali všichni a dodnes z něj vychází naprostá většina smartphonů.

Psal se 9. leden 2007, když Steve Jobs světu představil iPhone. Zařízení, které mělo v následujících letech změnit svět. Prodávat se začal 29. června téhož roku ve Spojených státech, o pár měsíců později doputoval i do Evropy.

O první iPhone se okamžitě strhl obrovský zájem. Spoléhal výhradně na dotykové a zároveň pohodlné ovládání, nabízel řadu užitečných i zajímavých aplikací a na svou dobu skvěle fotil. Poslouchání hudby v dobré kvalitě bylo samozřejmostí.

Základní verze nabízela čtyřgigabajtovou paměť a v Americe vyšla v přepočtu na 14 tisíc korun. Současně však bylo nutné pořídit si tarif za dva tisíce korun měsíčně. Do Česka původní iPhone nikdy nedorazil, hitem se staly až následující modely.

Související obsah

V hlavní modelové řadě už jich Apple představil dohromady 15, k tomu uvedl na trh i sedm levnějších, "osekanějších" verzích, které nevybavil nejšpičkovějšími technologiemi. Zatím posledním modelem je iPhone 13 z roku 2021.

Z iPhonů se stal fenomén se stovkami milionů uživatelů po celém světě. Koncept od Applu okopírovala většina velkých hráčů a ti, kteří to neudělali, už telefony neprodávají. 

Podívejte se na loňské představení nejnovějšího iPhonu 13:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz