Domácí

Zdravotní ústav varuje. V Česku výrazně vzrostl počet dětí se závažnými průjmy

Zdravotní ústav varuje. V Česku výrazně vzrostl počet dětí se závažnými průjmy
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku v poslední době výrazně vzrostl počet případů závažných průjmových onemocnění u dětí, které jsou způsobené toxinem od bakterie E. coli. Jedná se především o děti do pěti let, které jsou nejzranitelnější. V některých případech u nich toto onemocnění může vést až k selhání ledvin.

Závažná průjmová onemocnění vyvolává tzv. shiga toxin, který produkuje bakterie E. coli. Za první letošní půlrok SZÚ eviduje celkem 25 takových infekcí. "Více než polovina těchto případů je z posledních dvou měsíců, proto považujeme za vhodné varovat rodiče a připomenout základní pravidla hygieny a úpravy potravin," uvedl Jan Kynčl, vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí.

Bakterie E. coli se přenáší snadno. Ačkoliv se v našich střevech vyskytuje běžně, určité její kmeny jsou schopné produkovat toxiny a způsobit tak závažné onemocnění. "Cestou přenosu těchto infekcí může být především nedostatečně tepelně upravené maso a nepasterizované mléko a také přímý kontakt se zvířaty nebo jejich blízkým prostředím, to znamená i s krmítky, podestýlkou a podobně," upozorňuje lékařka Michaela Špačková z oddělení epidemiologie infekčních nemocí.

Související obsah

​Nemoc ohrožuje především malé děti, kterým infekce může způsobit velmi těžký průběh s krvavým průjmem. "V některých případech může vyústit až v akutní selhání ledvin vyžadující intenzivní péči," varuje Kynčl. V květnu bylo hlášeno osm případů tohoto onemocnění, v červnu sedm. V 80 % se přitom jednalo o děti do pěti let.

Abychom ochránili děti, ale i sebe, je podle Špačkové potřeba dávat si pozor na nedostatečně tepelně upravené maso, například při grilování. Vyvarovat bychom se měli také nepasterizovanému mléku někde na farmě přímo od krávy či kozy. Dále je nutné důkladně omývat zeleninu před konzumací a dodržovat důkladně základní hygienické návyky.

"Hygiena rukou je nutná také po kontaktu s domácími mazlíčky, hospodářskými zvířaty nebo po návštěvě farmy či zoo," zdůrazňuje Špačková. Děti s průjmem a zvracením by měly být izolované od dětského kolektivu, kde se může nemoc rychle šířit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz