Ekonomika

Pivovary hlásí kvůli válce nedostatek skla. Problémy jsou i v Česku

Pivovary hlásí kvůli válce nedostatek skla. Problémy jsou i v Česku
Pivo Zdroj: TV Nova

Po zničení několika skláren na Ukrajině se pivovary potýkají s nedostatkem skla na výrobu lahví. Například rakouský výrobce piva Egger kvůli tomu možná bude muset zastavit dodávky do restaurací a obchodů. Problémy zaznamenal i český pivovar Staropramen.

Při největších vedrech může toto léto být málo piva, napsal rakouský portál Business-Live.at. Není to ale proto, že by při velké poptávce tamní pivovary nestíhaly.

V zemi se potýkají s nedostatkem skla. To odebírali z Ukrajiny, kde Rusové během války poničili několik skláren. Omezené jsou i dodávky obilí. 

"Pokud se dodávky surovin a obalů k nám zpožďují, ovlivňuje to naši výrobu a může to vést ke zpoždění dodávek do maloobchodů a restaurací," napsal v prohlášení pivovar Egger. "Zatím jsme schopni s velkým dodatečným úsilím našich zaměstnanců a s vyššími náklady zásobování udržet," dodal pro Business-Live.at výkonný ředitel pro prodej a marketing pivovaru Frank van der Heijden.

Související obsah

S podobnými problémy se potýkají i v Německu. Tamní pivovary proto žádají zákazníky, aby vraceli vypité lahve, upozornil deník New York Times. "Bohužel je pravda, že několik skláren na Ukrajině zničily ruské útoky nebo je museli zavřít. To i v Německu zvýšilo poptávku po skleněných nádobách," sdělil deníku Business Insider předseda asociace pivovarů Holger Eichele.

Nedostatek skla už začíná mít vliv i na český Staropramen, který zároveň vaří i piva značky Braník či Ostravar. "Současná situace doléhá i na naši společnost. Například jsme zaznamenali nedostatek některých typů jednocestných lahví, které jsou oblíbené na exportních trzích," uvedla pro TN.cz mluvčí společnosti Denisa Mylbrachová. "Zatím se nám však tuto záležitost daří řešit," dodala.

Lépe je na tom například Plzeňský Prazdroj. "Aktuálně všechny naše pivovary vyrábí a dodávají bez komplikací," prohlásil pro TN.cz jeho mluvčí Zdeněk Kovář. "S dodavateli surovin máme uzavřené smlouvy, které oběma stranám zaručují odběr stanoveného množství v dané kvalitě za smluvenou cenu, a mohou tak dočasně zmírnit nepříznivé dopady změn. Situaci ohledně konfliktu na Ukrajině sledujeme a průběžně vyhodnocujeme případná rizika, která by z ní mohla vyplývat tak, abychom dokázali i nadále zachovat výrobu i dodávky našich piv," doplnil mluvčí firmy, pod kterou spadají například i piva Radegast, Kozel či Gambrinus.

Související obsah

V pořádku by měl být i Budějovický Budvar. "Coby národní pivovar odebíráme suroviny od lokálních českých producentů, a tudíž se nás v tomto ohledu výpadky dodávek netýkají," napsala TN.cz mluvčí Barbora Bláhová.

Pivovary ale počítají s tím, že kvůli válce přijde zdražení oblíbeného alkoholického nápoje. "Situace na Ukrajině má samozřejmě obecný vliv na ceny, kdy se potýkáme s jejich růstem téměř za veškeré vstupy. Omezení výroby piva určitě nehrozí, nicméně nárůst cen z těchto důvodů nelze do budoucna zcela vyloučit," prohlásila mluvčí Budvaru Bláhová.

"V loňském i letošním roce rostou ceny u většiny komodit a dalších vstupů, což samozřejmě může mít vliv na výši našich nákladů v budoucnu," sdělil mluvčí Prazdroje Kovář. "K případné úpravě ceny naše společnost přistupuje vždy po důkladné analýze nákladů a zvážení celkové situace. Pokud se pro tento krok rozhodneme, nejprve informujeme naše obchodní partnery," napsala zase mluvčí Staropramenu.

Pivo v Česku zdraží až o deset korun:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz