Videoreportáž

Pivo v Česku zdraží až o deset korun. Mohou za to zvyšující se ceny energií i sladu

Česko se musí připravit na další zdražování piva. Můžou za to vysoké ceny energií a surovin, ze kterých se pivo vaří. Letošní letní prázdniny tak budou zřejmě poslední, kdy si Češi v běžných restauracích vychutnají točenou dvanáctku pod šedesát korun. Ceny se mají zvýšit minimálně o 10 procent.

Zdražuje téměř všechno – energie, suroviny, hnojivo. A pivovary na to znovu reagují. Po létě chce řada z nich zvednout ceny především točeného piva.

Za takovýhle půl litr točené dvanáctky dneska zaplatíte v průměru kolem 55 korun. Po prázdninách ale ceny stoupnou stát by měla už kolem sedmdesáti.

"Myslím si, že ceny přes léto vydrží, ovšem pak přijde nová sklizeň, která rozhodně bude mít vyšší náklady. Není možné, aby to všechno absorboval výrobce, protože tam k nějakému navýšení dojde. V těch procentech se budeme pohybovat v dvouciferných číslech. Nad 10 procent určitě," řekl Michal Voldřich, prezident Českomoravského svazu minipivovarů.

Související obsah

"My už jsme zdražovali jednou. Důvodem jsou ty nárůsty energií, potažmo i vstupních surovin, jako je slad, chmel. Nejsou to ceny konečné pro nás. Takže si myslím, že i my budeme zdražovat, buď v průběhu léta, nebo po létě," prohlásil majitel minipivovaru Moucha Petr Moucha.

"My jsme se snažili dlouho nehýbat s cenami, bohužel ceny vstupů neustále stoupají. To znamená, že jsme přistoupili ke zdražení," uvedl Tomáš Josefovič, spolumajitel pivovaru Prokopák.

"K úpravě ceny přistupujeme vždy po důkladné analýze všech nákladů a zvážení celkové situace. Pokud se pro tento krok rozhodneme, nejprve informujeme naše obchodní partnery," sdělila mluvčí Staropramenu Denisa Mylbachrová.

Související obsah

"Nejvíce šla hnojiva, v řádech stoprocentních a více. Takže na některých plodinách jsme dokonce i omezovali množství použitého, byť to bude znamenat snížení zemědělské produkce," zhodnotil ředitel Zemědělského družstva Kokory Vladimír Lichnovský.

V Německu stojí točené pivo typu české dvanáctky v přepočtu přes 90 korun. Ve Švédsku a Norsku, kde jsou piva nejdražší, si lidé zaplatí až 270 korun.

V Belgii jsou piva silná a běžnou mírou je tak třetinka. Za tu zaplatíte v průměru v přepočtu 120 korun. Velké pivo vyjde pak zhruba na sedm euro, tedy asi 170 korun. Na Slovensku se ceny točené dvanáctky pohybují v přepočtu kolem 40 korun. V Polsku stojí pivo zhruba jako u nás.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz