Domácí

Hasiče i policii zaměstnaly včely. Vylétly z balíků, pracovníka pošty bodly do krku

Hasiče i policii zaměstnaly včely. Vylétly z balíků, pracovníka pošty bodly do krku
Z balíků na poště vylezly včely Zdroj: HZS Pardubického kraje

"Dnes podáte, zítra vás necháme popíchat," okomentovali s nadsázkou ranní zásah na pardubické poště hasiči. Ze tří přepravovaných krabic vyletělo několik včel, jeden ze zaměstnanců pošty dostal žihadlem do krku. Po ošetření má být v pořádku doma, případem se ale dál zabývá policie, která zjišťuje, jestli nedošlo k nějakému pochybení.

"O tom, že se v balících doručuje kde co, tak to řada z nás opravdu velmi dobře ví, ale že profesionální hasiči budou po 4. hodině ranní na jedné z pošt v Pardubicích řešit tři balíky s rojem včel, tak to jsme tu ještě neměli," informovala o kuriózním zásahu ve středu mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Balíky sice nesly označení "živé včely", při přepravě se ale poškodily. "Pak může dojít k tomu, k čemu došlo právě dnes časně ráno. Ze dvou rojáčků zabalených úhledně do balíků a řádně označených, moc nezbylo a není divu, že z nich následně začaly vylézat včely," dodala Horáková.

"Jednoho pracovníka včela bodla do krku, takže byl převezen záchrankou k ošetření. Už je ale v domácí péči," sdělil TN.cz mluvčí České pošty Matyáš Vitík, podle kterého byly balíky se včelami špatně zabezpečené.

Související obsah

"Budeme to řešit dál s odesílatelem, protože obal byl nevhodný. Balík musí být zabezpečený tak, aby během přepravy nedošlo k úniku – v tomto případě včel," reagoval na zprávu. 

Česká pošta na svém webu upozorňuje, že v zásilkách se nesmějí posílat živí obratlovci a chránění volně žijící živočichové či chráněné planě rostoucí rostliny. V případě dalších zvířat musí být splněna podmínka, že zásilce "nebude zapotřebí poskytovat zvláštní péči a pozornost". 

Případem z Pardubic už se začala zabývat také policie, která nyní bude zjišťovat, za jakých podmínek včely mohou být posílány poštou. "Budeme zjišťovat, zda nedošlo k nějakému pochybení z jakékoliv strany. Možnost zasílání včel, způsob přepravy," nastínila pro TN.cz policejní mluvčí Eva Maturová.

Včely navzdory úniku likvidovány být nemusely. "My jsme rozbitý rojáček přesunuli do poštovního pytle, druhý jsme zalepili," upřesnil zasahující hasič František Lokaj.

Z balíku vyletěly včely Zdroj: HZS Pardubického kraje
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz