Domácí

ZMĚNY od července: Konec šmejdů, nový trest pro neplatiče alimentů

S příchodem letních prázdnin nastává tradičně řada změn. Letos se většina z nich týká peněz. Kvůli inflaci a zdražování se mění například pravidla některých příspěvků od státu nebo pojišťovny a končí také platnost některých bankovek. Podívejte se na přehled největších změn.

Červenec je měsícem změn. Začátek prázdnin s sebou přináší celou řadu novinek a nutno říct, že většina je spíše příjemných. Na co byste se měli připravit?

Konec telefonátů od "šmejdů"

Od 1. července platí zákaz nevyžádaných telefonátů neboli takzvaného telemarketingu. Schválená novela automaticky předpokládá, že lidi tyto telefonáty obtěžují. Údajně výhodné nabídky po telefonu budou moci nově dostávat pouze ti, kteří k tomu dali předem souhlas. Výjimkou jsou nabídky od firem, u kterých je už člověk zákazníkem. Stále tak můžete dostávat nabídky například od svého operátora.

Změny v čerpání dávek

Od tohoto měsíce se mění pravidla u příspěvku na bydlení a změny jsou také v čerpání rodičovského příspěvku. Příjemci příspěvku na bydlení budou nově dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku. Dosud to bylo každé tři měsíce. Úřady navíc budou dávku přiznávat na dobu neurčitou a lidé o ni nebudou muset žádat každý rok znovu. Rodiče s nízkými výdělky si zase budou moci zvýšit měsíční částku rodičovského příspěvku z maximálně 10 tisíc korun na 13 tisíc korun.

Související obsah

Změny ve veřejné dopravě

Jako už tradičně se s příchodem letních prázdnin mění některé linky MHD. Týká se to hlavně tzv. školních linek, které v létě logicky nejezdí. Na řadě tras se také prodlužují intervaly. 

Nový ministr

Vláda Petra Fialy (ODS) se dočkala první personální změny. Ministrem školství se od 1. července stal poslanec hnutí STAN, ústavní právník Vladimír Balaš. Ve funkci nahradil Petra Gazdíka (STAN), který podal demisi k 30. červnu. Důvodem jeho odchodu z funkce byly kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaš se tento týden potkal s prezidentem Milošem Zemanem, který ho do funkce jmenoval už ve středu. O čem se Balaš a Zeman bavili, se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Předsednictví Evropské unii

Česká republika od 1. července na půl roku opět předsedá Evropské unii. Hlavními tématy jejího předsednictví bude válka na Ukrajině a související ekonomická krize. Naposledy Česko stálo v čele EU v roce 2009. Tenkrát bylo předsednictví poznamenáno pádem vlády Mirka Topolánka.

Konec některých bankovek

Od nového měsíce končí platnost starších vzorů bankovek v hodnotě 100 až 2 000 korun. "Stahované starší vzory bankovek jsou od těch, které mají od druhé poloviny roku 2022 nadále zůstat v oběhu, nejsnáze rozpoznatelné šířkou stříbřitého proužku – ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku," uvedla Česká národní banka. Od pátku těmito kusy lidé nezaplatí, ale stále jim zůstane možnost si je vyměnit za nové. Jak rozeznáte staré a nové bankovky, se dozvíte v tomto článku na TN.cz

Související obsah

Životní a existenční minimum

Životní minimum se od července zvýší z 4 250 na 4 620 korun. Existenční minimum se zvýší z 2 740 na 2 980 korun. Důvodem je zdražování.

Vyšší příspěvky od pojišťovny

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP) v pondělí oznámila, že od července navýší příspěvky pro bezlepkovou a nízkobílkovinnou dietu a také na pomůcky a služby pro diabetiky. I zde je důvodem inflace. Podrobnosti se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Další trest pro neplatiče výživného

Od 1. července budou neplatiči výživného automaticky zahrnuti do rejstříku vyloučených osob z hazardních her. Systém se tak rozšíří o šest tisíc osob. Celkem je nyní v rejstříku přes 190 tisíc osob. 

Nouzový stav

Po téměř čtyřech měsících už v České republice neplatí nouzový stav. Vláda ho v březnu vyhlásila kvůli migrační vlně z Ukrajiny. Původně měl platit jen 30 dní, ale vláda ho několikrát nechala Sněmovnu prodloužit. 

Loni byl červenec nejteplejším měsícem za celou dobu měření. Podívejte se, jaká vedra jsme loni zažívali:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz