Ekonomika

Stát letos od ČEZ získá 18 miliard korun. Energetickou krizi tím ale nezvrátí

Stát letos inkasuje na dividendách od ČEZ zhruba 18 miliard korun. V úterý o tom rozhodla valná hromada společnosti, v níž má stát 70procentní podíl. Získané peníze prý budou použity na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií.

Valná hromada společnosti ČEZ rozhodla, že za loňský rok vyplatí akcionářům 48 korun za akcii. Celkem skoro 26 miliard korun. Stát, který vlastní 70 procent akcií, získá zhruba 18 miliard. Těmi chce odlehčit lidem a firmám třeba od příspěvku na obnovitelné zdroje. Kdyby stát sáhl firmě více do kapes, měl by víc prostředků na pokrytí energetické krize.

Pomoc s vysokými cenami energií má stát vyjít na 66 miliard korun. Zisk z dividend tak nepokryje ani třetinu. Přitom podle některých odborníků a akcionářů by stát mohl inkasovat letos více. Stačilo by k tomu navýšení dividendy.

Související obsah

"Mohl by z té vyšší dividendy financovat, platit ty programy na podporu plateb za energie, zejména těm chudým, chudším, zranitelným domácnostem," myslí si ekonom Lukáš Kovanda.

"Vzhledem k výsledku hospodaření a vývoje cashflow v letošním roce je to myslím pro akcionáře velkým zklamáním," uvedl minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.

Související obsah

Představenstvo ČEZ navrhovalo dividendu dokonce o čtyři koruny nižší. Prošel ale návrh ministerstva financí.

"Mohli bychom sahat ještě do rezerv a rozdělovat nějaké další peníze, nicméně bychom tím společnost připravili o možnost investovat do projektů, které Česká republika také potřebuje, abychom snižovali závislost na Rusku," vysvětlil 1. náměstek ministra financí a nový člen dozorčí rady ČEZ Roman Binder (ODS).

Valná hromada také rozhodla o výměně čtyř z osmi zástupců státu v dozorčí radě firmy. Dva jsou z ODS, jeden z KDU-ČSL a poslední ze STAN.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz