Ekonomika

Zákazníci ČEZu mohou být nepříjemně překvapení. NÁVOD, jak se tomu vyhnout

Zákazníci ČEZu mohou být nepříjemně překvapení. NÁVOD, jak se tomu vyhnout
Ilustrační obrázek Zdroj: Mediafax / Jan Soukup

Ceny energií se v posledních měsících výrazně zvyšují. Více platí lidé měsíčně i na zálohách, ceny energií ale rostou rychleji. ČEZ tedy doporučuje upravit si ceny záloh. Pokud totiž nyní platíte málo, je možné, že na vás čeká při vyúčtování nedoplatek.

Za posledních šest měsíců se už třikrát zvýšily ceny energií. Od začátku roku se zálohy průměrně zvýšily o třetinu. Ceny elektřiny i plynu ale rostou rychleji. Při fixaci na jeden rok stoupne od 1.července cena elektřiny na 10,58 koruny za kWh a u plynu na 4,92 koruny za kWh. Elektřina tak zdražila o pět korun a plyn přibližně o 3,50 koruny za kWh.

Pokud někdo platí příliš nízké zálohy, může jej ve vyúčtování čekat nedoplatek. "V souvislosti s úpravou ceníků elektřiny a plynu od 1. července zákazníkům, kterých se to týká, doporučujeme upravit si výši záloh tak, aby reflektovaly plánovanou změnu," upozornila pro TN.cz mluvčí ČEZu Alice Horáková.

Související obsah

Případný nedoplatek při vyúčtování se však nebude týkat všech. "Navýšení zálohy u každého zákazníka je velmi individuální, pro správné navýšení doporučujeme provést odečet a přepočítat doporučenou zálohu v MŮJ ČEZ," upozornila mluvčí Horáková. "Vybrané zákazníky také aktivně kontaktujeme, aby si zálohy navýšili. Zákazník si může nové zálohy jednoduše nastavit přes on-line samoobsluhu," dodala.

Zálohy se několika zákazníkům v poslední době prudce zvýšily. Například panu Adamovi zvýšili nedávno zálohy za plyn z 1 000 na 3 500 korun. Pan Jan zase nedávno plánoval ty své nesnížit. "Měl jsem přeplatek za elektřinu, takže mi zálohy snížili, pro jistotu jsem si chtěl nechat zálohy stejné, může se totiž zvýšit spotřeba, navíc elektřina zdražuje. Odepsali mi ale, že to nebude potřeba," sdělil. 

Související obsah

Možné je i pravidelné zálohy snížit. Poté je ale velice pravděpodobné, že při vyúčtování budete muset doplácet. "Zákazník si může nastavit zálohy až o desítky procent nižší, než jsme mu vypočítali. V případě, že zákazník platí zálohy ještě nižší, než je povolený limit, spadne mezi neplatiče a upozorníme ho, aby si zálohy navýšil," vysvětlila mluvčí Horáková. "Upomínací proces začíná běžet po první nezaplacené záloze. Po druhé nezaplacené záloze už můžeme přistoupit k přerušení dodávky," doplnila.

ČEZ však tvrdí, že se snaží, aby k tomuto nedocházelo. "Zákazníka vždy nejdřív opakovaně kontaktujeme. V případě nedoplatku na faktuře aktivně zákazníkům nabízíme možnost využít splátkové kalendáře," prohlásila Horáková.

Pokud však nechcete zálohy zvyšovat, ale máte strach, že přijde nedoplatek, nezbývá vám nic jiného než si třeba odkládat peníze bokem. Jinak musíte svou spotřebu výrazně omezit. "Je lepší přistoupit k těm vyšším zálohám, jelikož poté člověk i lépe hospodaří, když to platí postupně," doporučil ekonom Lukáš Kovanda. "Domácnosti to stejně musí zaplatit, navíc hrozí, že při vyúčtování přijde velká částka, kterou někdo nemusí být schopen zaplatit," dodal. 

ČEZ od července zdraží:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz