Zahraničí

Putin odhalil další plány s Ukrajinou. Západu hrozí odvetou za rozšíření NATO

Putin odhalil další plány s Ukrajinou. Západu hrozí odvetou za rozšíření NATO
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

"Speciální vojenská operace", kterou Rusko odstartovalo únorovou invazí na Ukrajinu, jde podle plánu a Moskva je s jejím průběhem spokojená. Na Kaspickém ekonomickém fóru v turkmenském Ašchabadu to ve čtvrtek řekl ruský prezident Vladimir Putin. Vyjádřil znepokojení nad záměrem Severoatlantické aliance (NATO) přijmout za členy Švédsko a Finsko. Pokud na území skandinávských států rozmístí vojenskou techniku, Rusko bude alianční kroky podle Putina zrcadlit.

Ruským cílem na Ukrajině je osvobodit Donbas, tedy Doněckou a Luhanskou oblast, a získat bezpečnostní záruky pro Rusko samotné. Vladimir Putin to uvedl na Kaspickém ekonomickém fóru, které probíhá v turkmenském Ašchabadu, informovala státní agentura TASS.

Jedním z úkolů ruské armády je podle Putina chránit obyvatele Ukrajiny před "nacionalistickými silami". "Speciální vojenská operace", jak Kreml válku oficiálně nazývá, jde prý podle plánu. "Práce pokračují klidným a rytmickým způsobem. Vojska postupují a dosahují koncových bodů, které musejí splnit v rámci určitých fází této bojové operace. Vše jde podle plánu," řekl Putin.

"Není potřeba mluvit o žádných konkrétních termínech. Nikdy je nezmiňuji, protože tohle je život a realita. Není správné se upínat k nějakým termínům," pokračoval. "Souvisí to s intenzitou bojových operací, od nichž se přímo odvíjí potenciální ztráty. Musíme myslet především na ochranu životů našich vojáků," doplnil Putin.

Související obsah

Středeční rozhodnutí NATO oficiálně zahájit proces přijetí Švédska a Finska vnímá Putin neutrálně. "Pro nás je to úplně jiná věc (než členství Ukrajiny v NATO, pozn. red.)," podotkl ruský prezident. Jestliže by ale NATO rozmístilo na území skandinávských států vojenskou infrastrukturu, zareaguje Moskva zrcadlově. 

Stockholm a Helsinky o členství v alianci projevily zájem po ruském útoku na Ukrajinu, připomíná CNN. Kyjevská vláda podle Putina začala prosazovat silně protiruskou politiku, kterou Západ využil k oslabování Moskvy. "Kdybychom to nepochopili, neustále bychom museli žít pod Damoklovým mečem," uzavřel.

Pozornost na Kaspickém ekonomickém fóru vzbudila nejenom Putinova slova, ale i zasedací pořádek. Summitu se kromě šéfa Kremlu účastní lídři Turkmenistánu, Íránu, Ázerbájdžánu a Kazachstánu. Při hlavním jednání je v prostorném sále dělily několikametrové rozestupy. Putin je vyžadoval už v minulých měsících po většině státních návštěvách, údajně kvůli obavám o své zdraví.

Takhle špatně na tom Putin ještě nebyl. Na novém videu neovládá třes:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz