Domácí

V jižních Čechách asi řádilo tornádo. Meteorologové to prověřují

Na jihu Čech nejspíše řádilo ve středu večer tornádo. Podle lidí z Táborska se objevilo mezi obcemi Sviny a Veselí nad Lužnicí. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zprávy o možném tornádu prověřuje.

"Bohužel jsem v tom uvízla mezi Sviny a Veselím. A mohu potvrdit. Z***ala jsem se strachy, protože jen sekundu a zůstala jsem pod stromem," napsala na facebooku paní Kateřina. Větrný vír z Mažic natočila paní Adéla a video zveřejnila. 

"Určitě se jedná minimálně o trombu," řekl TN.cz David Rýva z ČHMÚ. Ten nyní prověřuje, zda šlo opravdu o tornádo. Rozdíl mezi trombou a tornádem totiž spočívá v tom, že druhý jmenovaný živel se dotkne země.

Související obsah

"Upřímně mě nepřekvapuje, že v Jihočeském kraji podezření na tornádo vzniklo. Na našem facebooku jsme před tím dokonce už včera varovali," prohlásil Rýva ve čtvrtek. Ověřit celou záležitost ale podle něj může lidem z jihočeské pobočky ČHMÚ trvat dny i týdny.

"Jestli Veselí nad Lužnicí, tak se ani trombě nedivím po tom, co tu teď proběhlo, vzalo nám to i kolečko na zahradě, dělalo kotrmelce," uvedla k jevu paní Tereza. Na internetu se objevily i fotky a videa následků domnělého tornáda. "Ještě teď se třesu z toho, co jsem teď viděl. Navštívilo nás tornádo! Jsme v poho i kočky, ale okolí příšerné. Nemohu ani najít cestičku, kudy se chodí okolo chat k řece a ani nevím, kudy k sousedům přes ty stromy," napsal o větrném víru pan Pavel.

Meteorologové před několika dny potvrdili tornádo v Lanžhotě:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz