Domácí

Pozor, o příspěvek na bydlení se teď žádá jinak. NÁVOD, jak na to

Zažádat o příspěvek na bydlení je od července jednodušší. Lidé už nemusejí chodit fyzicky na pobočky Úřadu práce ČR, ale vše potřebné vyřídí z domova. Stačí jim k tomu pouze zařízení jako počítač, chytrý telefon nebo tablet, prostřednictvím kterého vyplní digitální formulář na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV).

Ministerstvo práce a sociálních věcí spouští s novým měsícem zásadní novinku, která má zjednodušit administraci příspěvku na bydlení. Od 1. července si lidé mohou o tuto formu pomoci požádat online, a odpadne jim tak nutnost vyplňovat rozsáhlé formuláře na pobočkách Úřadu práce.

"Původně jsme počítali, že na digitalizaci tohoto příspěvku, což je velmi náročný proces, budeme potřebovat přibližně sedm měsíců. Díky našemu novému IT týmu, který se tímto problémem skutečně intenzivně zabýval, se nám podařilo v extrémně krátké době připravit nový formulář, který je pro klienty mnohem přívětivější, ale zároveň splňuje náročná kritéria daná zákonem," vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Žádost se nově nemusí podávat každý rok, ale zažádat stačí pouze jednou. O příspěvek se přitom můžete hlásit i tři měsíce zpětně.

Související obsah

Kdo může o příspěvek na bydlení žádat

Průměrná výše příspěvku na bydlení je 4 084 korun měsíčně a žádat o něj mohou domácnosti, které nemají dostatečné příjmy na to, aby pokryly stávající náklady za bydlení. Obecně lze říci, že pomoc je nabízená těm, kdo za nájem, energie, vodné a stočné utratí více než 30 procent svých čistých příjmů. V Praze je to 35 procent. Zkrátka ale nepřijdou ani ti, kdo žijí ve vlastním či družstevním bytě.

Jak o příspěvek zažádat

  • Nový formulář s podrobným návodem je dostupný přímo na webu MPSV. Vyžaduje zadání pouze těch údajů, které jsou pro poskytnutí příspěvku nutné a stát zároveň nemá možnost si je nijak dohledat. Žadatel dokládá náklady na bydlení, příjmy a případně uvede osoby, které s ním žijí ve společné domácnosti. Naopak nemusí zasílat údaje z katastru nemovitosti a jednodušší to budou mít i senioři, kteří pobírají pouze důchod od ČSSZ.

  • Stát nově akceptuje fotku či scan všech potřebných dokladů. "Chceme co nejvíce vyjít vstříc těm, kteří doposud z důvodu administrativní náročnosti o příspěvek na bydlení nepožádali, přestože v současné situaci nezvládají rostoucí platby za elektřinu nebo teplo," vysvětlil Jurečka.

  • K ověření žadatele je nutné přihlášení pomocí některé z forem elektronické identity občana, např. mobilního klíče eGovernmentu nebo BankID. Lidem ale nadále zůstane také možnost žádat o příspěvky "starou cestou", tedy navštívit osobně pobočku Úřadu práce. Ten bude také řešit některé specifické případy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz