Ekonomika

Vlastní bydlení je čím dál nedostupnější. Na družstevní dosáhne více lidí

Pořízení vlastní nemovitosti je pro řadu Čechů čím dál složitější, ceny rapidně rostou a úrokové sazby u hypoték se neustále zvyšují. Vhodnou alternativou se může stát družstevní bydlení. Dosáhne na něj totiž víc lidí.

Vlastní bydlení se pro Čechy stává čím dál nedostupnější. Družstevní bydlení může být řešením. "Pro družstevní bydlení jsme se rozhodli, protože to pro nás bylo výhodnější než hypotéka. Řídili jsme se tím, že splatíme napřed do začátku nějakou splátku, bylo to teda 25 % z té částky, a potom to klasicky splácíme jako nájem," svěřila se televizi Nova družstevnice.

"S tím, jak nemovitosti i hypotéky rostou, respektive jejich cena roste, tak pochopitelně Češi začínají družstevní bydlení znovu objevovat. O 22 procent víc Čechů dnes zvažuje možnost bydlet v družstevním bytě než před dvěma lety," objasnil Petr Zúbek, mluvčí Komerční banky a Modré pyramidy.

Lidé v družstevních bytech nejsou přímo majiteli, vlastní ale členský podíl v družstvu, kterému dům patří a je jako vlastník uvedeno v katastru nemovitostí.

Související obsah

​"Družstevní výstavba se financuje jiným způsobem, to znamená potenciální žadatel o družstevní bydlení potřebuje zhruba 20 procent budoucí hodnoty bytu, zbylou část profinancuje ze svého úvěru bytové družstvo a ten nájemce, respektive člen družstva následně nájem splácí bytovému družstvu formou anuitních splátek 25 až 30 let," popsal proces předseda Svazu bytových družstev Jan Vysloužil.

Družstevní byt se dá pořídit o něco levněji než nemovitost v osobním vlastnictví. Zájemci mohou ušetřit zhruba 5 až 10 %. "Hlavně by si měl člověk uvědomit, že když si kupuje družstevní byt, tak si vlastně nekupuje byt, ale kupuje si členský podíl. Z toho vyplývá první nevýhoda. Těžko vám na něj někdo půjčí. Hypotéka na družstevní podíl může samozřejmě být za předpokladu, že máte jinou nemovitost, kterou zastavíte," upozorňuje ekonom Petr Dufek.

"Výhoda tohoto způsobu spočívá v tom, že na financování dosáhne tímto způsobem i ten člověk, který nesplní čím dál tím náročnější kritéria komerčních bank, to znamená, že neprokáže dostatečně vysoké příjmy. Tímto způsobem se dostane k dostupnému bydlení," doplnil Jan Vysloužil.

Pro mnohé zájemce se ale stává nemožné i pořízení družstevního bytu. Pro začátek je potřeba disponovat i částkami kolem 1,5 až tří milionů korun.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz