Zajímavosti

Mazlíčci v ohrožení. Lidé bojují s penězi, chtějí zvířata léčit paracetamolem

Mazlíčci v ohrožení. Lidé bojují s penězi, chtějí zvířata léčit paracetamolem
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Léčit domácí mazlíčky léky určenými pro lidi je velice nebezpečné, přesto přibývá lidí, které tato možnost napadá. Alespoň to vyplývá ze zjištění britské společnosti proti týrání zvířat. Za dva a půl roku se podle ní ztrojnásobil ve vyhledávači Google počet dotazů, zda je v pořádku dát psovi paracetamol. Podle veterinářů to může být důsledek zhoršující se finanční situace u řady lidí.

Veterináři sice psům výjimečně předepisují paracetamol, domácí léčbu ale rozhodně nedoporučují. V nesprávné dávce totiž můžete zvířeti spíše ublížit než pomoct. O léčbě tak vždycky musí rozhodovat veterináři. Řada lidí se ale návštěvě jejich ordinací chce vyhnout.

Jak upozornil deník The Guardian, britská Královská společnost pro prevenci týrání zvířat nedávno zjistila, že počet dotazů, zda "mohu svému psovi dát paracetamol" se ve vyhledávači Google od ledna 2020 téměř ztrojnásobil. Veterinář a bývalý prezident Britské veterinární asociace Robin Hargreaves se obává, že v tom může být skryta neochota lidí vzít nemocné zvíře k veterináři kvůli špatné finanční situaci a strachu, zda si to vůbec mohou dovolit.

Související obsah

​"Kdykoli nastane situace, že lidé nemají peníze nebo se obávají, že je mít nebudou, nevyhnutelně se mezi majiteli zvířat najdou ti, kteří buď odloží návštěvu veterinárního lékaře, nebo ho dokonce bohužel nevyhledají vůbec," řekl.

I čeští veterináři varují před podáváním léků obsahujících paracetamol psům. "Zatímco u lidí je tento lék hojně využíván a pomáhá, u psů může způsobit vážné problémy," varuje pražská veterinární klinika MetropoleVet. A dodává, že následkem může být poškození jater a červených krvinek.

To potvrzuje i veterinářka Julie Lásková z veterinární služby v Pilníkově. "S otravami koček a psů tímto lékem se setkávám poměrně často, a to pro jeho snadnou dostupnost, nízkou cenu a především neznalost majitele. Paracetamol je toxický pro játra zvířat, kde je metabolizován. Dochází k poškození jater a červených krvinek. To vede k anémiii a hypoxii (nedostatečnost okysličování organismu)," vysvětlila.

Související obsah

​Ještě hůř než psi snáší paracetamol kočky. "U psů se projevy intoxikace objeví při dávce převyšující 50 mg/kg. Pro kočky je paracetamol vysoce toxický. I velmi nízká dávka navodí opravdu rychle poškození jater a červených krvinek. Často to končí úhynem," zdůrazňuje klinika OK-VET, sídlící v pražských Řepích. "Kočky jsou k působení paracetamolu citlivější a jejich otravy často končí smrtí," potvrzuje Julie Lásková.

Nejen paracetamol není pro domácí mazlíčky vhodný. Vyhnout byste se měli podávání i dalších volně dostupných léků, které jsou u lidí hojně využívány. Vážné obtíže mohou způsobit například i léčiva obsahující ibuprofen, jako je ibalgin nebo brufen.

Ceny krmiva rostou, lidé se začali zbavovat domácích mazlíčků (5/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz