Zajímavosti

Řada léků už na psí parazity nezabírá. Nebezpečí hrozí i lidem

Řada léků už na psí parazity nezabírá. Nebezpečí hrozí i lidem
Zdroj: Profimedia

Měchovci jsou jedni z nejběžnějších parazitů, které můžeme nalézt u domácích zvířat. Na výběr je v současnosti mnoho léků, ukazuje se však, že si tito červi vůči řadě z nich vypěstovali rezistenci. Vědci z univerzity v americké Georgii ve svém výzkumu testovali tři nejčastěji používané léky a zjistili, že proti všem jsou psí měchovci velice odolní. To by mohlo představovat problém i pro lidi, kteří se od psů mohou těmito parazity nakazit. Naštěstí vědci vyvíjejí nové způsoby léčby.

V posledních letech si parazitologové všimli, že psi, v tomto případě konkrétně angličtí chrti, bývají téměř vždy infikovaní měchovci. Jedná se o druh parazitické hlístice, která žije převážně v tenkém střevě. Při léčbě mohou veterináři vybírat z mnoha léků, zdá se ale, že řada z nich bude brzy prakticky k ničemu.

Profesor a parazitolog Ray Kaplan z univerzity v Georgii při pozorování chrtů pojal podezření, že se měchovci stali rezistentními vůči lékům na odčervení. Spolu s týmem svých kolegů se tak pustil do studie, která byla publikovaná v odborném časopise Internal Journal for Parasitology: Drugs and Drug Resistance.

V rámci výzkumu zkoumali závodní chrty, kteří kvůli stylu života mají vhodné podmínky k nákaze měchovcem, jenž žije ve vlhké půdě. Čtyři z každých pěti testovaných psů byli pozitivní na tyto parazity, což je samo o sobě znepokojivé. Alarmující je však zjištění, že chrti v sobě měli stále velké množství parazitů, přestože se léčili.

Související obsah

​Odhalili vysokou míru rezistence vůči všem třem hlavním typům antiparazitik, které se ve Spojených státech používají k odčervení. Mezi nimi je například moxidektin a pyrantel pamoát, což jsou látky, které obsahuje i mnoho veterinárních přípravků používaných i v Česku.

Stejně jako bakterie a viry, i paraziti mohou mutovat. Pokud při odčervení někteří parazité přežijí a přenesou mutaci na své potomky, postupem času většina parazitů citlivých na léky zmizí a zůstanou jen ti, kteří jsou odolní. Většina veterinářů po léčbě už psy netestuje, nezjistí tak, že někteří červi přežili.

Rizikovým prostředím, kde se psi mohou nakazit měchovci rezistentními na léky, jsou například psí parky nebo cvičiště. "Osobně bych svého psa do psího parku nevzal," řekl Kaplan. "Pokud váš pes tyto odolné měchovce chytí, není jednoduché ho vyléčit. Dokud nebudou k dispozici nové druhy léků, je třeba brát chození se psem do psích parků za rizikovou aktivitu," dodal.

Související obsah

​Problém se netýká jen psů, ale i lidí. Měchovec psí totiž dokáže infikovat i člověka, ačkoliv v lidském tenkém střevě nejsou vhodné podmínky pro jeho život. Larvy však mohou proniknout do kůže a způsobit nepříjemnou vyrážku. Někdy se dostanou i do střeva, kde způsobí zánět a pak umřou.

Lékaři k léčbě vyrážky používají antiparazitika a kortikosteroidy. "Bohužel to proti těmto odolným měchovcům nebude fungovat," prozradil Kaplan. Zatím není ale důvod panikařit. Vědci vyvíjejí a testují nové druhy léčby. Kaplanův tým objevil nový lék, který by měl být vysoce účinný. Zároveň také zjišťuje, jak rozšířená je populace těchto červů, kteří jsou odolní vůči klasickým lékům.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz