Zahraničí

Lukašenko se vysmál občanům EU. "Na rozdíl od vás nebudeme muset šetřit"

Lukašenko se vysmál občanům EU. "Na rozdíl od vás nebudeme muset šetřit"
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko Zdroj: Profimedia

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ve svém projevu v předvečer Dne nezávislosti prohlásil, že na rozdíl od Evropské unie jeho lid nebude muset v zimě šetřit na topení, vodě a pohonných hmotách. Bělorusko je podle něj nezávislé a nemusí v současné situaci řešit nedostatek základních životních potřeb.

V Bělorusku se 3. července slaví Den nezávislosti a při té příležitosti už v sobotu vystoupil prezident Lukašenko se svým projevem, při kterém nezapomněl zmínit situaci na Ukrajině. Vysmál se také Evropské unii, která kvůli svým protiruským a protiběloruským sankcím čelí ekonomickým problémům.

Ty podle Lukašenka Bělorusko nemá. "V Bělorusku nejsou prázdné regály a potravinové lístky pro chudé, lidé se tu nebudou muset v zimě vzdát topení, šetřit na vodě nebo pohonných hmotách, na rozdíl od Evropské unie," citovala prezidenta státní tisková agentura BelTA.

"Komu se na Západě líbí tato naše nezávislost? Určitě ne těm, kteří si už teď musí vybrat mezi základními životními statky. Nebo těm, kteří platí za každý nový balíček protiběloruských a protiruských sankcí, za každou novou várku zbraní na Ukrajinu, za všechny přehnané ambice politických elit posedlých myšlenkou vyhladit východní Slovany z povrchu zemského," zdůraznil Lukašenko.

Související obsah

​Ačkoliv je Bělorusko blízkým spojencem Ruska, na speciální vojenské operaci na Ukrajině se zatím přímo nepodílí. Ve svém projevu Lukašenko zopakoval, že na Ukrajině nebojují žádní vojáci z Běloruska. Zdůraznil ale, že přestože jeho země nechce válku s Ukrajinou, bude bojovat, pokud bude napadeno její území.

V této souvislosti zmínil, že před třemi dny se Ukrajina pokusila zaútočit na vojenská zařízení v Bělorusku, ale všechny její rakety byly údajně odraženy. "Provokují nás. Musím vám říct, že před třemi dny, možná i více, byl z území Ukrajiny učiněn pokus zaútočit na naše vojenské objekty. Díkybohu se ale protiletadlovým systémům podařilo zachytit všechny rakety," konstatoval.

Už od začátku války se spekulovalo o tom, že by se Bělorusko mohlo připojit k ruské invazi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz