Domácí

V Česku se začíná probouzet sdílená péče. Lidé si půjčují hendikepované děti

V České republice chybí takzvaní hostitelé, tedy lidé pomáhající rodinám, které mají dítě s mentálním anebo kombinovaným postižením. V rámci projektu Homesharing, tedy Sdílené péče si hostitelé berou hendikepované dítě k sobě domů, třeba i na víkend. A pomáhá to nejen dětem, ale i jejich rodičům.

Desetiletý autista a těžce mentálně retardovaný Filípek má kromě maminky a tatínka ještě jednu náhradní rodinu. "Filípka si bereme většinou jednou za čtrnáct dní, v pátek odpoledne, většinou od dvou do šesti hodin,“ říká Kateřina Arnotová, Filipova hostitelka.

"Snažíme se kombinovat procházky venku, má rád některá hřiště, a potom ho vezmeme k nám domů a tam si docela rozumí s našimi dětmi," doplňuje Michal Arnot, manžel Kateřiny. Arnotovi mají tři vlastní děti. Přesto, a možná právě i proto, se rozhodli pomáhat. Díky tomu mají Filípkovi rodiče čas nejen na zařizování běžných věcí, jako jsou třeba úřady a lékaři, ale i na odpočinek.

Související obsah

"Bylo několik důvodů, proč jsme se zapojili do projektu Homesharing. Jedním z nich bylo, aby Filípek měl více podnětů a poznal i jiné prostředí," vysvětluje Michal Rossler, Filípkův tatínek. "Máme ještě staršího syna, takže se samozřejmě ještě můžeme věnovat jemu, děláme spolu činnosti, které spolu s Filípkem nejdou dohromady," uvádí Alena Rosslerová, maminka Filípka.

Než se ale dítě k hostitelské rodině dostane, čeká je dlouhá cesta. "Dítě prochází přípravou, což je asi takových čtyřicet hodin a jde o to jim ukázat, jak ta péče může vypadat a trošku se taky poznat,“ objasňuje Klára Šrůtková, vedoucí projektu Homesharing.

"Měli jsme takovou fázi, kdy jsme se s průvodcem s Filípkem a s rodinou setkávali, a potom už jsme to zkoušeli sami," okomentovala hostitelka fázi příprav. Homesharing, tedy sdílení dětí úspěšně funguje už třicet let v Irsku. V Česku je zatím na začátku. Organizace proto stále hledají nové hostitelské rodiny. Návod, jak se i vy můžete do projektu zapojit, najdete na webu homesharing.cz.

niká, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz