Domácí

Vydatné deště zvedly hladiny většiny řek. Vydaly se ně tisíce vodáků

Přívalové deště z minulých dní zvedly hladiny většiny českých řek. Sjízdné jsou tak i některé toky, na které se za běžných podmínek rafty ani kánoe nedostanou. První prázdninový víkend se proto na řeky vydaly tisíce vodáků. Přestože na většině míst jim nehrozí žádné nebezpečí, podle odborníků by měli být velmi opatrní.

Jez u Herbertova, který leží na Vltavě, chtěli dva muži na duši pokořit v místě, kam by se vodáci ani běžně vydávat neměli. Jeden z nich na chvíli zůstal pod vodou. O dramatické situace nebyla nouze ani pod Barevnou skálou nedaleko Českého Krumlova. Kvůli rychlejšímu průtoku se tam během chvíle cvaklo několik lodí.

Pan Libor Krejčí dorazil s dětmi k jedné z propustí na Vltavě. Místo zná dlouho. I jeho překvapilo, kolik lidí neodradilo deštivé počasí z minulých dní. "Vodáků je hodně jako vždycky a vody je dost," okomentoval situaci.

Související obsah

​"Vzhledem k tomu, že vltavská kaskáda je korigovaná, tak nebezpečí pro vodáky víceméně nehrozí. Pro vodáky je to velmi zábavná voda," vyjádřil se provozní penzionu v Herbertově Jiří Kolář. Přestože v minulých dnech vydatně pršelo a voda je kalnější, i tak si vodáci sobotní plavbu velmi užívali.

První prázdninový víkend se na řeky vydaly tisíce lidí. Tím začalo i pernější období pro záchranáře. "Pokud si nejsou jistí vodáci jako plavci, tak je vhodné mít plovací vestu a někdy také helmu," doporučuje mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtová.

Díky vydatným srážkám minulých dní jsou sjízdné téměř všechny toky. Lodě se dokonce dostanou i na řeky, na které běžně nemohou, třeba na Lužnici v jižních Čechách. Současný stav by mohl podle provozovatelů půjčoven vydržet ještě čtrnáct dní.

sei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz