Domácí

Evropu čeká energeticky náročná zima. Je potřeba šetřit plynem a elektřinou

Topná sezona je sice ještě daleko, ale některé evropské státy se už teď připravují na energeticky výjimečně náročnou zimu. Zejména plyn se totiž začíná stávat v Evropě nedostatkovou surovinou. Některé státy proto nabádají své obyvatele, aby co nejvíc šetřili energiemi. Podobně by měli k úsporám plynu a elektřiny přistupovat i Češi.

Francie a Německo začaly nabádat své občany, aby šetřili plynem a elektřinou a připravili se tak na zimní období. "V průmyslu je potřeba vytipovat jednotlivá odvětví a tam si říci, v které části a o kolik snížit dodávky a stejná úvaha se týká také domácností. Nemyslím si, že by bylo možné domácnosti odstřihnout hned a úplně, ale k jistému omezení bude muset dojít," doporučuje ekonom David Marek.

"Energetické úspory patří k těm nejlepším nástrojům, které nyní k posílení energetické bezpečnosti můžeme využít. Opakuji to již několik měsíců a německé výzvy v tomto směru tedy plně podporuji," uvedl Josef Síkela (za STAN), ministr průmyslu a obchodu.

Související obsah

Možnost úspory vidí odborníci například v kontrole a seřízení plynových kotlů a topení tak, aby se co nejvíce zvýšila jejich účinnost. Údržba radiátorů může snížit jejich spotřebu o 10 až 15 %.

Mezi 11. a 21. červencem má být kvůli každoroční údržbě uzavřen plynovod Nordstream 1, kterým proudí plyn do Evropy. Existují obavy, že po této odstávce mohou být dodávky ruského plynu odstřiženy úplně.

"My v tomto okamžiku máme poměrně naplněné zásobníky, takže bezprostřední nebezpečí by to nebylo, nicméně je jasné, že ty zásobníky by nestačily na dlouho. V tomto okamžiku je to někdy do ledna a pak by nastal problém," řekl energetický expert Michal Šnobr.

Ušetřit energie mohou lidé i dodatečným zateplením domů, revizí sporáků nebo rozmístěním nábytku mimo radiátory.

Města v Česku začínají řešit, jak rychle snížit spotřebu energií:

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz