Domácí

Blíží se konec ruského plynu. Česko ale není ani zdaleka připraveno

Evropa se připravuje na úplné odstřižení od ruského plynu. Německo vyhlásilo už druhý stupeň plynové pohotovosti a na zastavení dodávek se připravují i další země včetně České republiky. Zatím jsou dodávky stabilní a bez výpadků, pokud by se ale zastavily, vláda chce nějaký čas nechat v provozu uhelné elektrárny, které by se jinak kvůli emisím musely odstavovat.

Průchodnost plynovodu Nord Stream 1, hlavního přívodu plynu do Česka, se v posledních několika dnech pohybuje zhruba kolem 40 procent běžného objemu. Dodavatel, kterým je ruský Gazprom, to vysvětluje výměnou čerpadel. Už na začátku července navíc plánuje pravidelnou několikadenní údržbu, která dodávky zastaví úplně.

"Existují obavy, že po této technologické odstávce může dojít k úplnému odstřižení dodávek ruského plynu do Evropy," myslí si ekonom David Marek.

"Evropa vychází z toho, že v létě by mohlo dojít k zastavení dodávek ruského plynu. Rusové si ale dnes ty důvody vymyslí kdykoliv a jakkoliv," obává se energetik Michal Šnobr.

Související obsah

​I pokles dodávek z posledních dní stačil k tomu, aby se Německo přesunulo do druhého (varovného) stupně plynové pohotovosti. "Signál je to velmi výrazný, protože my jsme na dodávkách ruského plynu přes Německo absolutně závislí. Když bude mít problém Německo, bude ho mít i Česko," předpokládá Šnobr.

"Dodávky ruského plynu do České republiky jsou sice stabilní, ale je potřeba dění na trhu s plynem věnovat maximální pozornost. Okolní země hlásí pokles dodávek plynu," upozornil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Krizový štáb ministerstva průmyslu a obchodu v pátek řešil možné scénáře pro případ, že by se dodávky plynu snižovaly, nebo se dokonce zastavily úplně. "My ty mechanismy máme nastavené tak, že vše směřuje k tomu, aby se opatření nedotkla domácností a kritické infrastruktury," ujišťoval Síkela.

Související obsah

​Jako první by byly od plynu odříznuté velké průmyslové podniky. Základní postup vypínání plynu určuje krizová vyhláška. Jedno z možných krizových opatření v případě nedostatku plynu by mohlo být i ponechání uhelných elektráren v provozu.

Umožnit by to měla novela energetického zákona, který tento týden schválila vláda. "Některé teplárny se chystaly už v nejbližším období, že buď odejdou od uhlí, anebo budou omezeny emisní legislativou, že mají určitý maximální počet provozních hodin. Tato omezení by padla," řekl energetický analytik Jiří Gavor.

České zásobníky se v tuto chvíli daří plnit plynem. "Pokud dojde k totálnímu výpadku ruského plynu, tak další naplňování zásobníků je v podstatě vyloučeno. Ten zbytek, co k nám teče z Norska, případně další dodávky LNG by byly akorát tak na to, aby se udržela letní spotřeba," dodal Gavor.

Kolik plynu se ročně v Česku spotřebuje a jaké jsou jeho zásoby? Podívejte se na reportáž:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz