Zahraničí

Policie zastřelila mladého muže. V těle mu zůstalo přes 60 střelných ran

Původně rutinní dopravní kontrola v americkém Ohiu se ošklivě zvrtla. Mladý černoch, kterého policisté zastavili, před nimi ujel. Policie jej následně zastřelila. Výsledky pitvy nyní ukázaly, že mladík měl v těle přinejmenším 60 střelných zranění.

Více než 60krát vystřelili policisté v Akronu v americkém Ohiu po 25letém Jaylandu Walkerovi. Mladého černocha zastavili 27. června kvůli rutinní silniční prohlídce. Když se ale mladík pokusil utéct, začala policie střílet.

Do pronásledování Walkera se zapojilo 13 policistů. Ti zahájili palbu z obavy, že by mohl vystřelit, a ohrozit tak své okolí. Mladíka, který měl v tu chvíli na hlavě lyžařskou kuklu, policisté dohromady zasáhli více než 60krát, uvedl portál CNN. Smrtelná byla zranění do obličeje, břicha a stehen.

Související obsah

​Podle policie však Walker vystřelil jako první, a to ještě předtím, než jej stačila zastavit kvůli dopravní kontrole. "Policisté zaslechli zvuk, který zněl jako výstřel. Na místě řidiče si také všimli záblesku světla," řekl v neděli šéf akronské policie Stephen Mylett. Ve Walkerově autě policisté našli nabitou zbraň, tu však mladík neměl u sebe, když po něm stříleli.

Walker se měl krátce před spuštěním palby začít otáčet do polohy, z níž by mohl vystřelit. V tu chvíli po něm policie začala střílet. Ze záběrů z policejních kamer se zdá, že na Walkera stříleli i ve chvíli, kdy už ležel bezvládný na zemi.

Související obsah

​Právě záběry z policejních kamer slouží jako hlavní důkaz v případu, který vede Úřad kriminálního vyšetřování (BCI). Ten se nyní snaží zjistit, jestli policie při pokusu o zadržení Walkera nepochybila. Osm policistů, kteří po Walkerovi stříleli, odešlo na placenou dovolenou, což je v těchto případech běžná praxe.

Zveřejnění videí z události, při níž Walker zemřel, vyvolalo v USA protesty. Jen v Akronu se sešlo více než 100 protestujících, kteří požadovali spravedlnost pro Walkerovu rodinu, uvedl portál New York Times. V zemi v posledních letech roste rasové napětí, které je podněcované zejména případy, kdy policisté neoprávněně zastřelili příslušníky etnických menšin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz