Cestujeme bezpečně

Češi letos za dovolenou plánují utratit víc než loni, cestovat budou hlavně autem

Češi letos za dovolenou plánují utratit víc než loni, cestovat budou hlavně autem
Pláž v Dubrovníku - ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

I přes znovu se šířící covid a rostoucí inflaci Čechy nepřešla chuť vyrazit na letní dovolenou. Z výzkumu společnosti Europ Assistance vyplývá, že na letní radovánky vyrazí 7 z 10 Čechů. Oproti loňsku na dovolené chtějí zůstat déle i víc utratit. Stále přitom preferují cesty autem.

Zatímco loni se na dovolených Čechů značně podepsala nejistota ohledně pandemie, letos jich více než polovina věří, že cesta do ciziny proběhne bez větších potíží. Právě proto si letní pobyty zarezervovalo předem dokonce 43 procent z nich.

Češi si na dovolenou vyhradili i více peněz, v průměru za ni chtějí utratit 28 421 korun, loni to bylo 26 900 korun. Někteří lidé však nikam nevyrazí, tvrdí, že si buď cestování nemohou dovolit vůbec, nebo si finance raději nechávají na horší časy.

Související obsah

To, co se od předešlého roku nezměnilo, je obliba cestovat vlastními auty. Průzkum ukázal, že se vozem na dovolenou chystá vyrazit 62 procent Čechů,  leteckou dopravu zvolí jen 21 procent. Téměř polovina z dotazovaných plánuje své prázdniny strávit v Česku, mnozí chtějí navštívit některou ze zahraničních destinací.

Vzrostl hlavně počet lidí, kteří chtějí vycestovat k moři, letos jich je dokonce 43 procent. Již tradičně se mezi jejich nejoblíbenější destinace řadí Chorvatsko, hned za ním je Itálie. Právě cestu do těchto zemí Češi nejraději stráví za volantem, to však nese i mnohé nástrahy.

Související obsah

"Během letních měsíců vyrážejí asistenční týmy na pomoc více než 35 tisícům českých řidičů u nás i v zahraničí. Nejčastěji právě cestujícím do Chorvatska a Itálie," řekl Vladimír Juza, obchodní ředitel společnosti Europ Assistance, která pomáhá porouchaným vozidlům.

Všechny fanoušky cestování do Chorvatska ale čeká dobrá zpráva v podobě snad již brzkého začlenění této destinace do schengenského prostoru, což by mohlo ukončit čekání aut na hranicích.

Zájem o letní dovolené je rekordní, Češi se snaží dohnat covidovou pauzu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz