Domácí

V Pardubickém kraji nevyjely desítky autobusových spojů. Chybí tam šoféři

Na východě Pardubického kraje stále nejezdí některé autobusové linky. A to i přesto, že dopravci přešli na prázdninový režim. V pondělí nevyjelo 70 spojů. Je to i kvůli tomu, že plánovanou dovolenou začali čerpat také samotní řidiči.

V Ústí nad Orlicí ředitel jazykové školy Milan Pošepný potřeboval přepravit 30 dětí na tábor. Vůbec ale nevěděl, čím pojedou. "Plánuji to týden dopředu, potřebuji udělat rozhodnutí," řekl.

Nejhorší situace je nyní na Svitavsku, v Moravské Třebové a Jevíčku. Zatímco v červnu nevyjelo v kraji přes 100 spojů, teď je to stále 70. "Když se člověk dovolal na dispečera, tak ani nevěděl, kde ten autobus má," stěžoval si cestující.

Kraj sice najel na prázdninový režim, takže ubylo spojů, jenže volno mají i šoféři. "Celá řada řidičů měla již dlouhodobě naplánovanou a zaplacenou letní dovolenou," řekl mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje Dominik Barták. 

Související obsah

Dopravci tak už vypomohli třeba cestáři, kteří mají papíry na autobus. Lukáš Rážek má ve tři ráno budíček a před sebou 15hodinovou směnu. "Pro mě to je zpestření, těšil jsem se na to," prohlásil.

Přepravní firma BusLine vyhrála na východě kraje výběrové řízení díky nejlevnější nabídce. Spousta řidičů prý nakonec odřekla spolupráci, své šoféry nedodali ani subdodavatelé.

Související obsah

Jako kompenzaci nespokojeným cestujícím kraj před prázdninami nařídil, aby je přepravce vozil na všech linkách zadarmo. Teď už je to zase za peníze.

"Napříč Českou republikou chybí 20 tisíc řidičů. Nebo přes 20 tisíc. Navíc jsou před důchodem a mladí se nerekrutují jako v minulosti z řad vojenské služby. Všichni zúčastnění s tím něco musí udělat," sdělil mluvčí společnosti BusLine Radovan Vrátný. Třeba pardubickému dopravnímu podniku aktuálně chybí 25 šoférů z 220. 

Sehnat je stojí nemalé náklady. Papíry na autobus stojí 50 tisíc korun, ale pokud se řidič upíše dopravnímu podniku na dva roky, získá je zadarmo. Šoféři, kteří řidičák mají a vstoupí do pracovního poměru, získají náborový příspěvek 40 tisíc korun.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz