Domácí

Řidiči autobusů v Budějovicích jsou ve stávkové pohotovosti. Požadují odstoupení ředitele podniku

Někteří zaměstnanci českobudějovického dopravního podniku jsou už měsíc ve stávkové pohotovosti. Nelíbí se jim, že jejich mzdy nerostou dostatečně rychle. Dopravní podnik se ale potýká s neustálým zdražováním a prostředky navíc nemá.

Pan Zdeněk jezdí pro českobudějovický dopravní podnik čtyři roky. Své vysněné práce se rozhodně vzdát nechce. Chtěl by ale mzdu, která odráží nejen jeho zkušenosti, ale také současnou ekonomickou situaci. I on se proto zapojil do stávkové pohotovosti.

Někteří řidiči začali na protest na autobusy vylepovat výši své aktuální mzdy. Třeba v případě pana Zdeňka je to 28 143 korun. "Vozím cedulku, na níž je hrubá mzda. K tomu mám já příplatky až do výše 33 tisíc. Ale někteří kolegové mají jenom 500 korun k tomu," komentoval situaci Zdeněk Jakubec, řidič autobusu.

Související obsah

Podle dopravního podniku se přitom průměrná hrubá mzda pohybuje okolo 35 tisíc korun, a to včetně zmíněných příplatků. Celorepublikový průměr je pak necelých 38 tisíc. "Chtěli bychom, aby základní hodinový tarif u zaměstnanců začínal na 184 korunách," řekl Radek Čejka, vedoucí odborů. To je v přepočtu asi 40 tisíc korun za měsíc. Aktuálně si to ale dopravní podnik nemůže dovolit. Od začátku roku zaplatil jen za naftu o 10 milionů více než za stejné období v loňském roce.

"Dopravní podnik chápe, že ta situace s inflací dopadá úplně na všechny, nejenom na řidiče. Ale samozřejmě musíme tu situaci nějak přizpůsobovat," prohlásila Barbora Smudková, mluvčí Dopravního podniku města České Budějovice.

Kvůli chybějícím řidičům i neustále rostoucím nákladům omezí dopravní podnik od 1. července provoz tří elektrobusových linek. Odboráři ani tak se stávkovou pohotovostí neskončí, dokud dopravní podnik jejich požadavkům nevyhoví. Mezi nimi je například i okamžité odvolání ředitele společnosti a manažerů nebo rovné podmínky pro všechny zaměstnance.

Rekordní ceny benzínu sužují autodopravce. Jaká jsou řešení?

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz