Zahraničí

Španělská policie zabavila pašerákům drog podvodní drony

Španělská policie zabavila pašerákům drog podvodní drony
Podvodní drony na snímku zveřejněném španělskou policií Zdroj: Twitter/Polícia Nacional

Španělští policisté rozbili gang, který dodával pašerákům drog po celé Evropě důmyslnou techniku. Zabavili mimo jiné tři podvodní drony, které jsou schopné přepravit z Maroka zásilky o váze až 200 kilogramů.

Dálkově ovládané ponorky se daly řídit pomocí tabletu z kteréhokoliv místa na světě. Policisté tvrdí, že se s tak sofistikovaným zařízením setkali poprvé, informovala BBC.

"Tato zařízení by mohla pašerákům drog umožnit přepravu velkého množství narkotik na dálku přes Gibraltarský průliv," citovala BBC prohlášení španělské policie. Patnáctikilometrový průliv odděluje Maroko od Evropy a je oblíbenou trasou pašeráků. Dosud však používali rychlé čluny. Podvodní drony schopné přepravit 200 kilogramů drog by znamenaly mnohem menší riziko odhalení.

Související obsah

​Španělští policisté ve spolupráci s francouzskými šli po gangu 14 měsíců. V Cádizu, Malaze a Barceloně zatkli osm lidí, uvedl The Guardian. Skupina poskytovala technické vybavení mafii nejen ve Španělsku, ale i v Itálii, Francii a Dánsku.

Mezi zatčenými byli otec se synem, z nichž jeden byl pilotem vrtulníku a měl technické znalosti k sestrojení tak důmyslného zařízení. Jedna z dálkově řízených ponorek byla kompletně hotová, další dvě ve výstavbě. Ty si pravděpodobně objednal francouzský gang na pašování kokainu.

Při razii zabavili policisté rovněž 14 kilogramů hašiše, osm kilogramů marihuany a přes 157 tisíc eur v hotovosti (téměř čtyři miliony korun). A další zařízení na pašování drog, gang vyráběl celkem 13 typů těchto zařízení. Mezi nimi velké letecké drony s doletem 30 kilometrů, lodě s dvojitým dnem či automobily a přívěsy s důmyslnými skrýšemi.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz